İran

Meşhed, İran’da dünyadaki ilk akıllı şehir oldu

İran’ın kuzeydoğusunda yer alan Meşhed kenti Belediyesi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Teşkilatı Genel Müdürü, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından Meşhed’in İran’daki ilk ‘akıllı şehir’ olarak onaylandığını bildirdi.

Muhammed Cevad Recaiyan, yaptığı açıklamada, “Son 2 yılda sürekli olarak bilgi ve veri toplama, belgeleme ve doğrulama atımları atıldı. Nihayetinde de Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından onaylandı.” dedi.

Recaiyan, “Bu süreç, şu ana kadar farklı ülkelerdeki yaklaşık 100 şehri inceleyen” dünyanın sürdürülebilir akıllı kentsel göstergelerinin değerlendirilmesi projesi çerçevesinde gerçekleştirildiğini” söyledi.

Meşhed Belediyesi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu müdürü, ”Meşhed, Batı Asya’da bu kategoriye giren üçüncü şehir” dedi.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), 20 kurucu üye ile “Uluslararası Telgraf Birliği” olarak 1865’te kurulmuştur. 15 Ekim 1947 tarihinde ise Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak faaliyet gösteren, devletlerarası hukuk tüzel kişiliğini haiz bir uzmanlık kuruluşu haline gelmiştir.

Birliğin amacı temel olarak; her çeşit telekomünikasyon aracının rasyonel kullanımına yönelik olarak üyeleri arasında işbirliğini sağlamak, gelişmekte olan ülkelere telekomünikasyon alanında teknik yardım temin etmek ve ayrıca bu ülkelerde telekomünikasyon hizmetlerine katılımı desteklemek üzere insan kaynağı ve finansal kaynaklar ile diğer materyallerin hareketliliğini sağlamak, telekomünikasyon hizmetlerinin etkinliklerinin arttırılması için teknik olanakların ve etkili uygulamaların geliştirilmesi ve mümkün olduğunca halkın genel kullanımına sunulmasının sağlanmasıdır.

Birliğin 2018 yılı itibariyle 193 üye ülke idaresi ve yaklaşık 800’ü aşkın özel sektör kuruluşu ve akademiden üyesi bulunmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.