Haberler

Mikati: Kardahi’nin istifası Fars Körfezi’ndeki Arap ülkeleriyle ilişkileri iyileştiriyor

Lübnan Başbakanı, Enformasyon Bakanı George Qardahi’nin istifasının Fars Körfezi ülkeleriyle ilişkilerin iyileştirilmesinden kaynaklandığını söyledi.

El’Cezire’ye göre, dün George Qardahi’nin istifası hakkında konuşan Necib Mikati, “Kardahi’nin istifası, Beyrut ile Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Fars Körfezi ülkeleri arasındaki ilişkilerdeki krizden sonra gerekli bir adımdı” dedi.

Lübnan’ın çabalarının Arap gerginliğini önlemeye yönelik olduğunu söyleyen Mikati, ilişkilerin karşılıklı saygıya dayalı olarak sürdürülmesi ve ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladı.

Lübnan Enformasyon Bakanı George Kardahi dün resmen istifasını açıkladı ve ülkesinin gelecekte Arap ülkeleriyle olan gerilimi azaltarak ve Lübnan’daki yaşam ve siyasi durumu iyileştirerek düzelmesini umduğunu ifade etti.

Bunun ardından Necib Mikati, “George Kardahi”nin istifa kararnamesini imzaladı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na (Ba’bda) sundu.

Habere göre, George Kardahi’nin istifası Hizbullah ve Yemen Ensarullah yetkilileri ve diğer Lübnanlı siyasi oyuncular tarafından cesur bir hareket olarak karşılandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.