HaberlerDünyaLübnanOrtadoğu

Mikati’nin tanıtılması ve Lübnan krizinin geleceği

Daha önce geçici Başbakan olarak görev yapan ve iki yıl sonra Lübnan Başbakanı olarak istifa eden Nacib Mikati, geçici Başbakan olarak atandı.

Lübnan’da cumhurbaşkanı Maruni Hristiyanlar arasından, başbakan ehli sünnet müslümanları arasından, meclis başkanı ise Şiiler arasından seçiliyor. Necip Mikati, 72 milletvekilinin olumlu oyu ile yeni Başbakan seçildi. Lübnan parlamentosunun 128 üyesi var, ikisi ölmüş, sekizi istifa etmiş ve şu anda 118 üyesi bulunmaktadır. 42 delege Mikati’nin başbakanlığına karşı oy kullandı ve bir delege Lübnan’ın Birleşmiş Milletler eski büyükelçisi Navaf Selam’a oy verdi. Saad el-Hariri, Ekim 2020’de 65 oyla kabineyi oluşturmak üzere atandı ve bu da asgari bir oydu.

Mikati, 19 Nisan 2005’te Lübnan Başbakanı seçildi ve o yılın 19 Temmuz’una kadar Başbakan olarak kaldı. Hükümeti, ancak yeni bir yasama organının seçilmesine ve buna dayalı bir hükümetin kurulmasına kadar resmileşen geçici bir hükümetti. 2011’de ikinci kez başbakan olan Mikati, 2013’te istifa ederek Şubat 2014’e kadar başbakanlık yaptı. Mikati şimdi üçüncü kez yeni bir Lübnan kabinesini kurmak üzere atandı ve başarılı olursa, üçüncü kez başbakanlık görevini üstlenecek, bu da Mikati’nin mevcut siyasi krizi aşmak amacıyla zorla getirildiğini gösteriyor.

Mikati’nin yeni başbakan olarak tanıtılması, yabancı aktörlerin tepkisiyle karşılaştı. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ile derhal işbirliği yapması koşuluyla bir sonraki başbakanı desteklemeye hazır olduklarını belirttiler. Arap düzeyinde Mısır, Necib Mikati’ye desteğini açıkladı ve Ürdün, Kahire’ye benzer bir tutum sergiledi. BAE ve Katar’ın da Mikati’nin başbakan olmasına itirazı yok. Suudi Arabistan, Hizbullah’ın mevcut olduğu herhangi bir hükümetin kurulmasına hâlâ karşı olsa da, Mikati konusunda belirli bir pozisyon almamıştır. Bu nedenle, Mikati’nin yeni Lübnan kabinesi kurulana kadar en azından kısa vadede yabancı aktörlerin desteğini alacağı görülüyor.

Mevcut durumda Necib Mikati üç sorunun farkındadır.

Birinci,; Lübnan halkı, Lübnanlı şahsiyetler ve gruplar arasındaki siyasi çekişmelerden bıkmış durumda ve bu çatışmanın son bulmasını ve kabinenin oluşturulmasına hız verilmesini talep ediyor.

İkincisi; Mikati onun geçici başbakan olduğunu biliyor çünkü Lübnan gelecek yıl yeni parlamento seçimlerine şahit olacak. Tabii önceki milletvekili seçimleri gibi uzun süre ertelenmezse. Lübnan’da son parlamento seçimleri 2018’de yapıldı, ancak önceki seçimler 2009’da yapıldı. Yani 2013’te yapılması gereken seçimler 5 yıl gecikmeyle düzenlendi. Yeni parlamento seçimlerine hazırlanmak, hem olası Mikati kabinesinin hem de Lübnan parlamentosu ve siyasi gruplarının ilgilenmesi gereken bir konu.

Üçüncü; Mikati, Lübnan’ın çeşitli yerlerinde sık sık gösterilere yol açan ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunun farkında. Mikati, 2005’te bir zamanlar geçici başbakandı, 2013’te bir kez istifa etti ve şimdi Lübnan halkı için artan ekonomik sıkıntılar arasında yeni bir kabine kurmakla görevlendirildi.

Mikati, Lübnan halkının ekonomik sorunlarına kısa vadeli bir çözüm düşünürse sakince çalışmaya devam edebilir, aksi takdirde bugünlerde Lübnan’ın farklı bölgelerinde hala devam eden halk protestolarıyla karşı karşıya kalacak.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.