Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Milletvekili El-Kar’avi Batı Yaka’daki Siyasi Gözaltıları Kınadı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyesi Filistinli milletvekili Fethi El-Kar’avi, Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin Batı Yaka’da insanları siyasi görüşleri sebebiyle gözaltına almasını ve siyasi tutuklulara yapılan işkenceleri kınadı.

El-Kar’avi, ailelerin ve insan hakları örgütlerinin açlık grevindeki siyasi tutukluların serbest bırakılması için yaptıkları çağrılara Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin kulak tıkamasını eleştirerek, siyasi tutuklu Mü’min Nezzal ve Muhammed Nezzal kardeşler ile Imad Cadullah’a işaret etti.

Filistin Yönetimi’nin siyasi gözaltıları imzaladığı anlaşmalar gereği benimsediğini kaydeden El-Kar’avi, hükümet değişiklikleriyle bu politikanın değişmeyeceğini söyledi.

Milletvekili El-Kar’avi, Batı Yaka’daki siyasi gözaltıların Filistin’deki iç ihtilafın en önemli düğümü olduğuna dikkat çekti.

“Filistin Yönetimi siyasi gözaltılar için var. Oslo Anlaşması sözde terörle mücadele üzerine kuruldu” diyen El-Kar’avi, Filistin Yönetimi’nin işgal altında faaliyet gösterdiğini, silahını ve parasını işgal rejiminden aldığını belirtti.

Uzlaşı olmadığı ve güvenlik birimleriyle iletişim yolları kapalı olduğu için Filistin halkının büyük bir gerginlik yaşadığını bildiren El-Kar’avi, siyasi gözaltıların Filistinli birçok aileye zarar verdiğini hatırlattı.

Milletvekili El-Kar’avi, insan hakları örgütlerinin ve Filistinli grupların da Batı Yaka’daki siyasi gözaltılar konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getirmediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.