Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Milletvekili Yasir Mansur’un idari tutukluluğu 4 ay uzatıldı

srail işgal rejimi, İslami Direniş Hareketi (Hamas) Nablus milletvekili Yasir Mansur’un idari tutukluluğunu 4 ay uzattı.

Yasir Mansur’un kardeşi Samir Mansur dün (15 Aralık Çarşamba) yaptığı açıklamada İsrail işgal rejiminin Yüksek Mahkemesi’nin dün, uzatılmaması konusundaki esas kararla birlikte 4 ay süreyle uzatılması yönünde karar verdiğini belirtti.

İşgal mahkemesi Yasir Mansur’un idari tutukluluk süresini bundan önce, geçtiğimiz 15 Ağustos tarihinde 6 ay süreyle uzatmıştı.

Mansur, işgal rejimi güçleri tarafından 16 Şubat 2021 tarihinde Batı Şeria’nın Nablus şehrindeki El-Me’acin Mahallesi’nde bulunan evine baskın düzenlenerek gözaltına alınmış ve idari tutuklu sıfatıyla hapse konması kararlaştırılmıştı.

Mansur, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın ertelemeyi kararlaştırdığı seçimlerin zamanında yapılması için başlatılan kampanya dolayısıyla işgal güçlerinin Filistin’de dava ve hareket önderlerine yönelik geniş çaplı operasyonlar düzenlediği dönemde gözaltına alınmıştı.

Daha önce de muhtelif zamanlarda esaret hayatı yaşayan Yasir Mansur 1993’te işgal yönetimi tarafından Güney Lübnan’ın Mercu’z-Zuhur bölgesine sürgün edilen İslami hareket önderleri arasında yer almıştı.

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı “idari tutuklama” uygulamasına göre bir işgal yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece belli aralıklarla ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.