İran

Miryusufi: ABD’nin İranlı üniversite hocalarını tutuklamaları için hiç bir dayanak yoktur

İran’ın BM’deki temsilciliği basın ataşesi Alirıza Miryusufi, Amerika’da cezaevinde bulunan İranlı bilim insanı Sirus Asgeri’nin hakkında suçlamalardan aklanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Amerika’nın İranlı üniversite hocasını tutuklamak için hiç bir dayanağının olmadığını’ söyledi.

Miryusufi, dün twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran ve ABD’deki tutuklular arasında takas ile ilgili ABD basınında çıkan iddialara da temasla, ”şimdiki şartlarda takasla ilgili tahminler, bunların ölçüsüz olduğunu göstermektedir’ dedi.

ABD medyasından New York Times dergisi son sayısında, İran ve ABD arasında yaşanan gerginliklere rağmen mahkumların takası konusunda görüşmelerin yapıldığını ileri sürmüştü.

İranlı yetkili, Amerika’nın kanunsuz girişimleri yüzünden Amerika’da bazı İran vatandaşlarının cezaevlerinde haksız yere tutulduklarını bildirirken İran cezaevlerinde bulunan Amerikan vatandaşlarının ise İran’ın ulusal güvenliği çiğnedikleri gerekçesiyle tutulduklarını söyledi.

İranlı 59 yaşındaki bilim insanı Sirus Asgeri, kasım 2019’da hakkında bazı suçlamalardan aklanmasına rağmen Amerika göçmen dairesi onun İran’a dönmesine izin vermemişti.

Bu arada Guardian gazetesi ise son zamanlarda verdiği bir haberde İranlı bilim insanının koronaya yakalandığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.