HaberlerIrakOrtadoğu

Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları Bağdat’ta üçlü bir toplantı gerçekleştirdi.

Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları Pazar günü Bağdat’ta üçlü bir toplantı gerçekleştirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih el Şükri, Ürdün dışişleri bakanı Eymen el Safedi ve Irak dışişleri bakanı Muhammed Ali Hekim Pazar günü Bağdat’ta bir araya gelerek, bölgesel ve ikili meseleleri görüştü. Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanlarının bu toplantısı aslında Mart 2019’da Kahire’de düzenlenen oturumun devamı sayılır.
Bu toplantıda ikili ilişkilerden ziyade bölgesel meseleler, başlıca konular olarak ele alındı. Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed el Sahhaf’ın açıklamalarına göre bölge gelişmeleri, Yüzyılın Anlaşması ve de İran ile Amerika arasındaki gerginliklerin tırmanması bu toplantının asıl konuları olmuştur.
Alınan haberlere göre bu toplantıda ele alınan önemli konulardan biri de Suriye gelişmeleri oldu. Irak, Ürdün ve Mısır dışişleri bakanı üç Arap ülkenin temsilcisi olarak her daim Suriye içişlerine karışmaya muhalefet ederek bu ülkede yaşanan krizin siyasi yollar ile çözülmesi gerektiğine de vurgu yapmışlardır. İşte bu toplantıda yine aynı konular tekrar ele alınarak bu hususta da açıklamalar yapıldı.
Yüzyılın Anlaşması meselesi de bu üç ülkenin dışişleri bakanlarının ele aldığı önemli konulardan bir başkası idi. Ürdün ve Mısır Yüzyılın Anlaşması kapsamında olan iki ülkedir. Amerika’nın şom Yüzyılın Anlaşması projesine göre Filistinli mülteciler bulundukları ülkelerde vatandaş olarak kabul edilmeliler.
Bilindiği üzere halihazırda Filistinlilerin çoğu Ürdün’de mülteci hayatı sürdürüyor. Bu da Ürdün’ün bu anlaşmadaki rolünü daha da belirginleştiriyor. Tabii Yüzyılın Anlaşmasının tasarımcılarından aynı zamanda Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner geçen hafta Ürdün’e bir ziyaret gerçekleştirerek, İkinci Abdullah ile görüşmesinde Ürdün kralının bu projedeki desteğini almaya çalışsa da Kral Abdullah bu Amerikan projesine karşı çıktı.
Kimi raporlara göre Yüzyılın Anlaşması adlı Amerikan projesinde Mısır’ın Sina yarımadası ve çölü de bu projenin önemli bir parçasıdır. Mısır Cumhurbaşkanı Abdelfattah El Sisi ise geçen hafta Jared Kushner ile Kahire’deki görüşmesinde Sina bölgesinin hiçbir şekilde Yüzyılın Anlaşmasının bir parçası olmayacağını söyledi. Mısır aynı tavrı Bağdat’ta üçlü toplantıda da sergiledi.
Irak ise Yüzyılın Anlaşmasının bir parçası olmasa da Arap ve Müslüman bir ülke olarak her daim Amerika’nın bu ırkçı projesine karşı çıkmıştır.
Fars Körfezi’nde İran ve Amerika arasında yaşanan gerilimler de bu üçlü toplantının konularından biri idi. Irak, bir yandan Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımlarına ayak uydurmazken, aynı zamanda Tahran ve Washington arsında gerilimlerin azaltılmasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor.
Ürdün ve Mısır da dış siyasetlerinde gerilim oluşturma davranışlar ve siyasetlerden uzak durulmasına, özellikle de Batı Asya bölgesinde yaşanan gergin ortamın yatıştırılmasına vurgu yapan iki Arap ülkedir. Bu ülkeler bölgede her türlü gerginliği kendi çıkarları doğrultusunda olmadığını biliyor. Bu tutum ise Bağdat oturumunda da tekrarlandı.
Bu yüzden Ürdün, Irak ve Mısır dışişleri bakanlarının Fars Körfezi bölgesinde gerilimi azaltacak stratejiler geliştirilmesine vurgu yapmalarını bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.