AfrikaIrakÜrdün

Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları, Libya ve Suriye’yi görüştüler

Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları Kahire’de 3’lü toplantıda Libya ve Suriye krizlerine siyasi çözüm bulma önemi hakkında istişarelerde bulundular.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’in Kahire ziyareti kapsamında Mısırlı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerde Filistin, Suriye ve Libya’daki gelişmeler ile terörle mücadele konuları ele alındı.

Mısır devlet televizyonunda yer alan habere göre, Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, resmi ziyareti kapsamında Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile Kahire’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Şukri, basın toplantısında, görüşmede, Filistin meselesindeki gelişmelerin, Suriye ve Libya’daki durumun yanı sıra başta terörle mücadele olmak üzere Irak’ın karşılaştığı zorlukların ele alındığını söyledi.

Mısırlı Bakan ayrıca ülkesinin, iş birliğinin ve ortak Arap çalışmalarının güçlendirilmesi çerçevesinde Irak’a her türlü desteği sunmaya ve iş birliğine hazır olduğunu ifade etti.

Öte yandan Iraklı Bakan Hüseyin ise iki ülke arasında imzalanan mutabakat zaptlarının aktif hale getirilmesi ve uygulanması için Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli’nin ekim ayı sonlarında Bağdat’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Bakan Hüseyin, Kahire ziyareti kapsamında bugün Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelmişti.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi, ülkesinin, tüm zorlukların üstesinden gelmesi, terörle mücadele etmesi, güvenlik ve istikrarı sürdürmesi için Irak’a destek verdiğini vurgulamıştı.

Görüşmede ayrıca kalkınma, altyapı ve elektrik enerjisi alanları başta olmak üzere Ürdün’le birlikte üçlü iş birliği mekanizmasının güçlendirilmesi meselesi ele alınmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.