Haberler

Modi’nin Hindistanlı Protestocu Tarımcılara Karşı Geri Adım Atması

Hindistan başbakanı Narendra Modi 2014’te başbakan olarak BJP partisinin temsilcisi olarak iktidara geldiğinden beri en zor engel ile karşılaşmıştır.

Bu bağlamda nihayetinde Hindistan başbakanı Narendra Modi bu ülkenin tarımcılarının bir yıllık itirazları karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Hindistan başbakanı bu çerçevede Tarım Yapısal Reformaları ile ilgili koyduğu yasaları iptal etti. Hindistan’ın tarımında perakendeciliğin özelleştirilmesine odaklanan ve buna vurgu yapan bu yasalar Eylül 2020’de onaylanmıştı.

Hindistan tarımcıları ve tarımcılık sendikaları tarımda yapısal reformlar yasasının onaylanmasından itibaren protesto gösterileri düzenlediler. Nihayetinde de tarım sendikaları ve tarımcıların protestolarının devam ettirilmesi sonucu Modi 2014’ten başlayan başbakanlık döneminin en önemli sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Hindistan tarım sendikaları liderlerinden Rakiş Tikaeet bu hususta şöyle bir açıklamada bulundu: “BJP partisi ve Hindistan başbakanı Narendra Modi şahsı tarım yasalarını iptal etmezse 4 milyonu aşkın traktör Parlamento binasını kuşatacaktır. Çünkü tarımcılar bu yıkıcı ve kötü yasaların kaldırılması için protestolarına bir şekilde devam edeceklerdir. ”

Çiftçiler, yeni kuralları ve yasalari büyük alıcılar lehine görüyor ve uygulandığında yakında topraklarını kaybedeceklerine yol açacağına da inanıyorlar. Hindistan’ın 1.3 milyar nüfusunun yarısından fazlası, geçimlerini topraklardan ve tarımlardan sağlıyorlar ve bir şekilde topraklarına bağlı olan çiftçilerdirler.

Tarımcıların endişelerine rağmen, Narendra Modi hükümeti yeni tarım yasalarını savunarak bunu küçük çiftçiler lehine görmüş ve sektör için ihtiyaç duyulan sermayeyi sağlayacağına inanmıştı. Bu nedenle 18 ay gecikmeli olarak uygulanmasını vurguladı. Ancak çiftçiler bu yasaların iptal edilmesinde ısrar etti.

Hindistan’ın tarım sektörü ülkenin 2.9 trilyon dolarlık ekonomisinin yüzde 15’ini oluştururken, Yeni Delhi hükümeti çiftçilerin protestolarını bir yıl sonra sona erdireceğini umdu, ancak başbakan protestoların devam etmesi ile sonunda reform yasalarını iptal etmek zorunda kaldı.

Hindistan Tarımcılar ve Çiftçiler Birliği liderlerinden Darşan Pal, çiftçilerin protestoları ve düzenledikleri gösteriler ile ilgili şunları söyledi: “Çiftçilerin protesto hareketi barışçıldı. Bu yüzde itirazları ve protestolarına devam ederek söylediklerinde ve istediklerinde kararlı olduklarını gösterdiler. Açlık grevi, yolların kapatılması ve traktörlerin kullanılması hep bu kararlılık çerçevesinde değerlendirilmelidir. ”

Tüm bu gelişmelere rağmen şimdi de BJP partisi lideri Hindistan Başbakanı Narendra Modi, protestocu çiftçilere karşı yürüttüğü en önemli kampanyasında teslim oldu. Çünkü ekonomik sorunları çözme sloganıyla 2014’ten beri iktidarda olan Hindistan başbakanı Narendra Modi, Hind topluluğu nezdindeki konumunun zayıflamasından her şeyden çok endişeli görünüyor.

Hindistan başbakanı Narendra Modi, Babür Camii ve Keşmir krizi gibi hususlarda Avam Meclisi-Lok Sabha’nın da desteklerine dayanarak, Hindular lehine girişimlerde bulundu. Ancak tarımcılık hususunda, protestocu tarımcılar ve çiftçiler Modi’yi sorunlarının kaynağı ve büyük şirketlerin çıkarlarının koruyucusu ve tarımcıların geçimini yok etmeye çalışan bir şahıs olarak görmektedirler. Böyle bir yaklaşım ise Narendra Modi ve ait olduğu milliyetçi BJP partisinin gelecek seçimlerdeki konumuna ve imajına büyük bir darbe indirebilir. Şimdi de Narendra Modi bu husustaki kaygılar yüzünden aldığı kararları geri çekmeye çalışmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.