İranÇin

Muhammed Cemşidi: İran’ın Rusya ve Çin ile silah ve askeri alandaki teamülü süreklidir

İslami İran cumhurbaşkanlığı ofisi siyasi yardımcısı İran’ın Rusya ve Çin ile silah ve askeri alandaki teamülünün sürekli olduğunu vurguladı.

İran’ın kanal 2 televizyonununa konuşan İslami İran cumhurbaşkanlığı ofisi siyasi yardımcısı Muhammed Cemşidi “Rusya ve Çin ile askeri işbirliği etkin bir şekilde devam ediyor, ancak bu işbirliği tek taraflı değil ve İran İslam Cumhuriyeti, diğer tarafların stratejisinde tanımlanan askeri sahiptir sahip” dedi.
Silah satın almanın İran’ın Rusya ve Çin ile askeri ve stratejik işbirliğinin küçük bir parçası olduğunu söyleyen Cemşidi “Bu alanda teamül için siyasi bir irade var ve İran’ın bu teamülde askeri ve güvenlik avantajları daha etkili bir rol oynayacak.”dedi.
İran cumhurbaşkanlığı ofisinin siyasi yardımcısı açıklamasını şöyle sürdürdü: İran’ın Rusya da dahil olmak üzere bölgedeki ülkelerle işbirliği, istikrar yaratmak ve iki ülke arasında başarılı bir model olan Suriye’deki işbirliği gibi güvensizlikle mücadele etmektir.
Cemşidi, Rusya’nın Suriye’deki krizden dört buçuk yıl sonra General Şehit Kasım Süleymani rolüyle ülkeye girdiğini belirterek, “İran İslam Cumhuriyeti pasif ve askeri doktrine bağımlı değildir ve Tahran’ın dış siyaset ve askeri stratejide aktif olmasının temeli tarihi deneyimlere dayanmaktadır.”ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2022 (4) içerik yüklenmiştir.