HaberlerİranOrtadoğu

Muhammed Hazai: İran Trump’ın hoşuna gitmesi için meşru ve ilkeli siyasetlerinden asla taviz vermez

İran’ın yatırım ve iktisadi yardımlar kurumu başkanı Muhammed Hazai, dün France24 kanalına yaptığı açıklamada, İran’ın hiç bir zaman Turmp’ın hoşuna gitmesi için meşru ve ilkeli siyasetlerinden taviz vermeyeceğini ve geri adım atmayacağını söyledi.

Muhammed Hazai, Amerika’nın İran’a yönelik baskı, tehdit ve yaptırımla İran’la varılan nükleer anlaşma metnini değiştirmeye çalıştığını ama bu konuda asla başaramayacağını söyledi.

Hazai, İran’ın İslam inkılabının zaferinden geçen yaklaşık 40 yıldır Amerika’nın tehditlerine karşı mücadele edilmesi gerektiğini öğrendiğini ve bir çekincesinin olmadığını söyledi.

Muhammed Hazai, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını belirterek, nükleer anlaşmanın ikili bir anlaşma olmadığını aksine uluslararası bir anlaşma olduğunu ve BM Güvenlik Konseyi’nin de onayından geçtiğini ve değiştirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Hazai, nükleer anlaşmanın yürürlüğe geçmesinden sonra başta Avrupa olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinden İran’da yatırım yapmak isteyenlerin dikkat çekici şekilde arttığını ve halen çok önemli düzeyde yabancı yatırımın İran’da sürdüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Haziran 2022 (24) içerik yüklenmiştir.