Haberler

Muhbir’den Zayenderud havzasının su sorununu çözmek için talimat

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1.yardımcısı Muhbir, Enerji ve Tarım Bakanlıklarına Zayenderud havzası sorununu çözmek için harekete geçme talimatı verdi.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, binlerce İsfahanlı çiftçinin bir araya gelmesi ve yetkililerin Zayenderud Nehri’ne su akması talebiyle eş zamanlı olarak İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’nin talimatıyla, cumhurbaşkanı 1. yardımcısı Muhammed Muhbir, Enerji ve Tarım Bakanlığı’na, Zayenderud havzası sorununun bir an önce çözülmesi için harekete geçmesi talimatı verdi.

Son zamanlarda yaşanan kuraklık ve hafif yağmurun ardından İsfahanlı çiftçiler sorunlarla karşı karşıya kaldılar ve birkaç gündür bir araya gelirken, İran hükümetinin Zayenderud havzasının sorununu çözmek için ciddi çaba göstermesini istiyorlar.

İran’ın orta platosundaki en büyük ve su bakımından en zengin nehir olan Zayanderud, Orta Zagros dağlarından, özellikle Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletindeki Zerdkuh dağlarından kaynaklanır ve nihayet ovaya akana kadar İran’ın orta ovasında doğuya akar.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.