İranHindistan

Muhsin Rızai: Hint Okyanusu İşbirliği Konseyi’ni etkinleştiriyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Hint Okyanusu İşbirliği Konseyi’nin etkinleştirilmesine vurgu yaptı.

İRNA ajansına göre, İran İslam Cumhuriyeti Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Muhsin Rızai, dün Sistan ve Belucistan Eyaletindeki (güneydoğu İran) Çabehar Serbest Bölgesi’ne yaptığı ziyaretin oturum kulisinde yaptığı açıklamada, ”Bu hacmi, denizcilik faaliyetleri ile artırıyoruz ve Hint Okyanusu ile ilgili olarak İran, Pakistan, Hindistan ve Umman ile ortak bir ilişkisi olduğunu söylemeliyiz.” dedi.

Muhsin Rızai, “Hint Okyanusu İşbirliği Konseyi’ni daha aktif hale getireceğiz ve hatta Hint Okyanusu bu dönemde büyük dünya medeniyetinin merkezlerinden biri haline gelebilir” dedi.

İran’ın Sistan ve Belucistan eyaletindeki Çabehar limanı, Mekran Denizi ve Hint Okyanusu kıyısında bulunan İran’daki tek okyanus limanıdır.

Çabehar limanı, stratejik konumu ve Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan gibi Orta Asya’ya kıyısı olmayan ülkelere en yakın erişimi nedeniyle özel bir önem taşımaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.