Haberler

Mukaddes Şahçerag -as- Türbesi saldırganlardan ikisinin cezası yakında infaz edilecek

İran’ın güneyindeki Fars Eyaleti Başyargıcı, Kutsal Şahçerag -as- Türbesi’ne düzenlenen terör saldırısının faillerinden ikisinin idam cezalarının yakın gelecekte infaz edileceğini duyurdu.

26 Ekim’de İran’ın Fars eyaletinin başkenti Şiraz şehrinde Hz. Ahmet bin Musa’nın -as- türbesine yapılan saldırı sırasında 2’si çocuk 13 kişi şehit oldu, 30 ziyaretçi yaralandı.

IŞİD’in sorumluluğunu üstlendiği bu terör eylemi Birleşmiş Milletler ve dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından kınandı.

Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre Hüccetü’l-İslam “Seyed Kazım Musevi”, bu terör saldırısının faillerinin yargılanmaya başlandığı andan itibaren Şiraz ve İran’ın diğer bölgelerindeki halkın teröristlerin ağır şekilde cezalandırılmasında ısrar ettiğini belirterek şöyle dedi: Sanıkların davasının ayrıntılı soruşturma süreci, savcılık ve mahkeme aşamasında yasal standartlara sıkı sıkıya bağlı kalınarak ve sanıkların yasal avukatlarının huzurunda yürütüldü ve sanıklar hakkında ilk idam cezaları geçen yılın son günlerinde verilmişti.

Musevi, Şiraz İslam İnkılabı Mahkemesi’nin verdiği kararın sanık avukatlarının Yargıtay’daki itirazının dinlendiği ardından verildiğini belirterek, ” Bu davanın ülkenin en yüksek yargı merciinde yeniden incelenmesinin ardından, saldırının planlanmasında doğrudan rolü olan ve ana teröriste destek veren iki terörist hakkında verilen ilk infaz kararı Yargıtay’da da onaylandı.” Dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.