AmerikaAsyaDünyaGenelIrakİranİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

Mukteda es-Sadr, Irak’ta Mossad faaliyeti iddialarına soruşturma açılması çağrısında bulundu…

13 Mart’ta Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, İran’ın ülke içinde faaliyet gösteren İsrail istihbarat teşkilatları olduğu iddiasına ilişkin soruşturma açılmasını istedi.

Al-Sadr yaptığı açıklamada, “İsrail tesisleriyle ilgili iddialar en kısa sürede soruşturulacaktır… Bu, Irak’ın güvenliğini baltalamak için kullanılmamalıdır” dedi.

13 Mart’ta, İran Devrim Muhafızları Konseyi (IRGC) o sabah Erbil’deki Mossad üslerine düzenlenen saldırının sorumluluğunu istemişti. Ancak Irak Haber Ajansı’ndan (INA) gelen ilk raporlar, saldırının şehirde yeni inşa edilen ABD konsolosluğunu hedef aldığını söyledi.

Saldırı, İsrail’in 7 Mart’ta Suriye’de iki devrim muhafızı subayının ölümüyle sonuçlanan hava saldırısına  misilleme olarak geldi .

Sadr, “Irak’tan komşu ülkeleri hedef alan tüm saldırıları, dış müdahaleleri veya egemen Irak’ı hedef alan saldırıları kınıyoruz” diyen Sadr, İran saldırısının “tekrarlanmaması gereken tehlikeli bir emsal” olduğunu vurguladı.

Irak Başbakanı Mustafa Al-Kazimi, diğer Iraklı yetkililerle birlikte, İran saldırısının ardından araştırma yapmak üzere 14 Mart’ta Erbil’e geldi. El-Kazimi, Erbil Uluslararası Havalimanı’nda kendi kendini yöneten siyonizmin güdümündeki Kürdistan bölgesinin Başbakanı tarafından karşılandı ve daha sonra eski cumhurbaşkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

13 Mart’ta Irak hükümeti yaptığı açıklamada, Kadhimi’nin ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile bir telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. Bildirildiğine göre ikili, diğer konuların yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleleri tartıştı, ancak Erbil’deki saldırıya değinmedi.

Raporlara göre, saldırıda çok sayıda Mossad ajanı öldü, çok sayıda kişi de ağır yaralandı. Üslerin İsrail istihbarat teşkilatı tarafından eğitim merkezi olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

Üst düzey bir İranlı yetkiliye göre, “İsrailliler tesisi İran ve İranlılara yönelik saldırılar için sabotajcıları eğitmek için kullanıyorlardı.”

Devrim Muhafızları 13 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Siyonist rejimin komplolarının ve kötülüklerinin stratejik bir merkezini” hedeflediğini, “İsrail’in her türlü saldırısını tekrarlamasının sert, kararlı ve yıkıcı bir yanıtla karşılanacağını” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (46) içerik yüklenmiştir.