Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Musa Dudin: Esir Takası İçin Beş Ülke Girişimde Bulundu

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Dudin, Arap ve İslam ülkeleriyle Batı ülkelerinin Hamas ve işgal rejimi arasında esir takası için girişimde bulunduğunu, son girişimin yakın bir geçmişte olduğunu söyledi.

Dudin, Filistin tv’ye verdiği röportajda, İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın elinde esir tuttuğu İsrail askerleri için girişimde bulunan ülkelerin başında Mısır’ın geldiğini, Katar ve Türkiye’nin yanında İsveç, Almanya ve başka ülkelerin de girişimde bulunduğunu açıkladı.

Esir takası anlaşmasıyla özgürlüğüne kavuşan Dudin, şu ana kadarki tüm girişimlerin işgal hükümetinin inatçı tavrı sebebiyle herhangi bir ilerleme sağlayamadığını belirtti.

Dudin, bir önceki esir takası anlaşmasının gerekleri yerine getirilmeden yeni bir esir takası anlaşması için görüşmelere başlamanın mümkün olmadığına dikkat çekti.

İşgal güçlerinin esir takası anlaşmasıyla serbest bıraktığı Filistinli esirlerden birçoğunu yeniden gözaltına aldığını hatırlatan Dudin, işgal rejiminin yol açtığı bozukluk düzeltilmeden yeni bir esir takasının yapılamayacağını ifade etti.

Dudin, yeni bir esir takası anlaşmasının ilk şartının serbest bırakılan esirin yeniden gözaltına alınmayacağına dair güvence verilmesi olacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.