Afganistanİran

Musevi: Afganistan ile uluslararası sınırın arkasına güvenlik duvarı inşa etme hatası bir an önce çözülmeli

İran dışişleri bakan yardımcısı, İran’ın sınır muhafız gücü ile Taliban arasındaki sınır çatışmasının, diğer tarafın güvenlik duvarı ile uluslararası sınır arasındaki farkı bilmemesinden kaynaklandığını söyledi.

İran’ın güneydoğusundaki Sistan ve Belucistan’ın kuzeyindeki Hirmend şehrinin valisi, İran İslam Cumhuriyeti sınır muhafızları ile bu şehrin sınırında Taliban grubu arasında çatışma çıktığını duyurdu.
İran İşçi Haber Ajansı’na (ILNA) göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Resul Musevi, Twitter’da şunları yazdı: “Afganistan ile uluslararası sınırın arkasına güvenlik duvarının inşasında yapılan yönetim ve hesap hatası giderilmelidir.”
İran dışişleri bakan yardımcısı, İran’ın Afganistan sınırının arkasında oluşturduğu uluslararası sınırın ve İran’ın oluşturduğu güvenlik duvarının konumunun bir resmini yayınlayarak şunları söyledi: .
Geçtiğimiz yıllarda, İran’ın Sistan ve Belucistan eyaleti olan Hirmend şehrinin orta kesimindeki “Şagal” bölgesinde ve Afganistan sınırına birkaç yüz metre mesafede kaçakçı ve suçlulara karşı savaşmak için duvarlar inşa edildi, Ancak Taliban güçleri bu sınır çizgisine uymadığı için bu kez de bu bölgeye girerek İran sınır muhafızlarına ateş açtı.
Sınır çizgilerini yanlış anlayan Taliban güçleri, inşa edilen duvarın İran ve Afganistan arasındaki sınır olduğunu düşünüyor ancak öyle değil ve geçtiğimiz aylarda İran sınır muhafızları onları bu konuda ikna etmeye çalıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.