HaberlerİranOrtadoğu

Musevi: İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkileri bütün alanlarda gelişiyor

İran’ın Azerbaycan cumhuriyeti Büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi, dün Bakü’de düzenlediği basın toplantısında, Tahran-Bakü ilişkilerinin hiç bir zaman bu kadar güçlü ve derin olmadığını belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda gelişmekte olduğunu söyledi.

Musevi, Bakü’de düzenlediği ilk basın toplantısında, İran’ın komşularla ilişkilerinin öncelikli siyasetleri olduğunu belirterek, İran’ın Azerbaycan Cumhuriyetiyle ilişkilerine özel önem verdiğini ve Azerbaycan Cumhuriyetinin konumunun İran için özel olduğunu, bu ülkenin bağımsızlığına, milli hakimiyeti ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu söyledi.

İran büyükelçisi, iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşmasının imzalanması için müzakerelerin başladığına da işaretle, iki ülke cumhurbaşkanlarının video konferansı yöntemiyle yakında bir görüşme yapacaklarını duyurdu.

Azerbaycan Cumhuriyeti toprak bütünlüğünün İran için çok önemli olduğunu belirten Musevi, Karabağ münakaşasının barışçı yoldan halledilmesi gerektiğine inandığını söyledi.

İran büyükelçisi bazı Arap ülkelerinin terör rejimi İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi hakkında da, ABD başkanı Trump’ın yeniden başkanlığa seçilmek için bu yönde adım attığını ve böylece seçimlerde rakibine karşı daha güçlü çıkmayı hedeflediğini ama böyle bir durumun gerçekleşeceğine inanmadığını söyledi.

Musevi son günlerde Azerbaycan Cum. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında da, “Bu görüşme çok verimliydi ve samimi bir ortamda yapıldı. Sayın İlham Aliyev, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme konusunda çok kararlı.” dedi./

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 25 Eylül 2020 (21) içerik yüklenmiştir.