Latin Amerikaİran

Musevi: İran ve Venezuela, ABD’nin yaptırımlarına karşı mücadelede kararlılar

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, twitterdan yaptığı açıklamada, İran ve Venezuela’nın Amerika’nın yasadışı yaptırımlarına karşı mücadelede kararlı olduklarını söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Musevi, mesajında ABD’nin yaptırımlarına karşı İran’ın Venezuela’ya 5 akaryakıt gemisiyle yardım göndermekle cevap verdiğini belirterek, ABD’nin nefret bakanına dönüşen dışişleri bakanı Pompeo’nun, ‘İran aleyhinde maksimum baskı siyasetlerinin de yenilgiye uğradığını’ bildirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, ABD’nin baskılarına rağmen İran ve Venezuela’nın Washington’un yasadışı yaptırımlarına karşı mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürdüklerini bildirdi.

ABD dışişleri bakanı Pompeo, dün düzenlediği bir basın toplantısında, İran’dan Venezuela’ya akaryakıt götüren 5 geminin İranlı kaptanlarının yaptırım listesine alındığını söyledi.

Bilindiği gibi İran İslam Cumhuriyeti, Amerika’nın yaptırımları altındaki Venezuela’ya son zamanlarda 5 gemiyle akaryakıta ilaveten gıda maddesi taşıyan 6. gemisi de geçtiğimiz günlerde Venezuela’ya demir atmıştı.

Uzmanlar, Amerika’nın tehdit ettiği sözkonusu gemilerin sağ salim bir şekilde Venezuela’ya gitmeleri ve yüklerini boşaltmalarını ABD’nin tehdit ve yaptırımlarına karşı verilmiş çok büyük ve önemli bir mesaj niteliğinde olduğunu bildirmekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.