AmerikaAsyaBilimselDünyaİnsan Haklarımyanmar

Myanmar açıklarında teknenin batması sonucu aralarında çocukların da bulunduğu en az 17 Rohingya yaşamını yitirdi.

Radio Free Asia’ya göre, içinde yaklaşık 100 kişinin bulunduğu tekne ters döndüğünde Malezya’ya doğru yola çıktı. Cesetlerin bir kısmı batıdaki Rakhine eyaletindeki plajlara düşerken, 50’den fazla yolcunun kayıp olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler mülteci teşkilatı, olaydan “şok ve üzüntü duyduğunu” ve Myanmar yetkililerinden daha fazla bilgi istediğini söyledi.

UNHCR Asya ve Pasifik direktörü Indrika Ratwatte yaptığı açıklamada, “Son trajedi, Myanmar ve bölgede Rohingyaların hissettiği çaresizlik duygusunu bir kez daha gösteriyor” dedi.

Artan sayıda çocuk, kadın ve erkeğin bu tehlikeli yolculuklara çıktığını ve sonunda hayatlarını kaybettiğini görmek şok edici” dedi.

Raporlara göre, son yıllarda devlet destekli şiddetin hüküm sürdüğü Myanmar’da 20’den fazla kurtulan yerel yetkililer tarafından kurtarıldı ve gözaltına alındı.

Myanmar askeri rejiminin sözcüsü Tümgeneral Zaw Min Tun, teknenin Rakhine’nin güneyindeki Shwe Thaung Yan yakınlarındaki Thapyay Hmaw Adası’nın yaklaşık beş deniz mili batısında alabora olduğunu söyledi.

“Arama yapıldı ve 14 Bengalli ölü bulundu. Geri kalanlar her zamanki gibi sınır dışı edilecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.