MısırOrtadoğu

Nahda barajı müzakerelerinin tekrar yenilgiye uğraması ve Mısır’ın tehditleri

Nahda barajının su hakkının belirlenmesi ve baraj rezervuarının dolumu ikinci aşaması konusunda 3-4 Nisan tarihlerinde yapılan görüşmeler bir kez daha yenilgiye uğradı ve Kongo’nun başkenti Kinşasa (Kinzhasa) oturumu hiçbir sonuç elde edilmeden sona erdi.

Mısır müzakerelerin yenilgiye uğraması ardından Etiyopya’yı karşılık vermekle tehdit etti. Mısır dışişleri bakanı Samih Şukri bu konuda yaptığı açıklamada, “Mısır asla kendisine veya Sudan’a yönelik su hasarlarını göz ardı etmeyeceğini, bu hasarların Nahda barajının inşaatı nedeni ile yaşanması durumunda Mısır’ın da eylemlerde bulunacağını” söyledi.
Nil nehri kollarının biri üzerinde Etiyopya tarafından 2011 yılında inşaatına başlanan Nahda barajı, Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında bir münakaşaya dönüşmüştür.

Mısır ve Sudan Nahda barajı rezervuarına su alımı ile birlikte Nil nehrindeki su paylarının azalacağından endişe ediyorlar. Yapılan tahminlere göre barajın tamamen dolması durumunda Mısır’a akan Nil mehri suyu yüzde 50 oranında azalacaktır, bu da Mısır için ciddi bir tehdit sayılıyor.

Mısır’ın coğrafi konumu itibarı ile Nil nehri bu ülkenin şah damarı sayılıyor, bu yüzden Mısır milli güvenliğinde ve bu ülkenin Nil nehrinin komşu ülkeleri ile etkileşiminde büyük ve önemli konuma sahiptir, öyle ki şimdi Nahda barajının tamamlanması ile bu nehrin su akışında hissedilir derecede azalma endişesi yaşanıyor zira bu durumda Mısır’a telafisi imkansız olan hasarlara mal olacaktır.

Mevcut şartlar söz konusu 3 ülkenin, barajın yapımı ve su hakları konusunda defalarca müzakere masasına oturmalarına sebep oldu, fakat bu müzakereler her seferinde başarısızlıkla sonuçlandı.

Etiyopya söz konusu barajın yapımın kendi ülkesinin kalkınması doğrultusunda ve hidroelektrik enerji kullanımı için gerekli görürken kendisini bu bağlamda kısıtlayacak her hangi bir anlaşmayı imzalayarak bağlı kalmaya hazır değildir. Buna karşı Mısır ise resmi bir anlaşmanın imzalanması ile kendi su hakkının garanti edilmesini istiyor.

Nahda barajı rezervuarına su alımının ikinci aşamasının Temmuz ayında başlayacağı belirtiliyor. Mısır ve Sudan ikinci aşamadan önce bağlayıcı bir anlaşmanın Kahire, Hartum ve Addis Ababa arasında imzalanmasını umut ediyorlardı. Bu yüzden birkaç aylık duraklamanın ardından müzakerelere Afrika Birliği başkanı olan Kongo cumhuriyeti gözetiminde Kinşasa’da tekrar başladılar. Fakat müzakerelerin tekrar yenilgi ile karşılaşması ile bölgede tehlike çanlarının ciddi olarak çalmaya başlayacağı endişesi oluşuyor.

Aslında Mısır dışişleri bakanının belirttiğine göre Kongo müzakereleri 3 ülkenin Nahda barajı su hakkı konusunda bir anlaşmaya varmaları için son fırsat olduğunu belirterek, “Nahda düğümünün açılması için Etiyopya’dan ciddi siyasi irade görmediklerini” söyledi.

Mısır yetkilileri Nil sularını resmen kendi kırımızı çizgileri ilan ediyorlar. Mısır cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi geçen hafta yaptığı açıklamada şöyle dedi:
Mısır’ın eli açıktır ve kimse bizim kabiliyetlerimiz hakkında şüphe duymasın… Mısır sularına edilen taciz kırmızı çizgimizdir ve Mısır sularına saldırı durumunda bizim tepkimiz bölge istikrarını etkileyecek bir girişimde bulunmak olacaktır.
Siyaset meseleleri uzmanı Abdulbari Atvan bu konuda Mısır’ın Afrikalılar ve Amerikalıların arabuluculuğundan umudu kestiğini ve Etiyopya’nın zaman kazanmaya çalıştığını düşündüklerine işaretle, halbuki baraj rezervuarının ikinci su alımı aşamasına sadece iki ay kaldığını ve Mısır’ın da açık bir mesajla askeri seçeneğe başvurmaktan çekinmeyeceği mesajı verdiğini belirtti.
Görünen o ki Nahda barajı Afrika’da tehlikeli bir konuya dönüşmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.