AmerikaHasan Nasrullah

Nasrallah: Hizbullah, ABD’nin Filistin’e ihanet etme teklifini reddetti..

İran’ın Arapça yayın yapan El-Alam haber ağına Salı günü verdiği röportajda Seyyid Hassan Nasrallah, Amerikalıların Hizbullah’la geçtiğimiz yıllarda, hem 2000’den önce hem de 2000’den sonra çeşitli kanallar aracılığıyla birçok kez müzakere etmeye çalıştığını söyledi.

Hizbullah ile Washington arasında aracılar aracılığıyla görüşmeler oldu ancak direniş grubu ABD’nin düşman olduğu için müzakereye gerek olmadığını açıkladı.

“Daha önce (Amerikalılar) Filistin’e verdiğimiz desteğin ve İsrail’e yönelik saldırıların durdurulmasını müzakere etmek için Dick Cheney adına bize bir heyet gönderdiler. silahlarımız, doğal olarak karşı çıktığımız bir teklif.”

Lübnan, 2000 ve 2006’da iki İsrail savaşını püskürttü. Her iki durumda da Hizbullah’ın savaş alanına katkısı, İsrail ordusunu geri çekilmeye zorlayarak vazgeçilmez bir değer olduğunu kanıtladı.

Lübnan ve işgalci taraf, 1967’den beri Arap ülkesinin Şebaa Çiftliklerini işgal altında tuttuğu için teknik olarak savaşta.

Nasrallah yorumlarında başka bir yerde, “İsrail’in varlığını tanımıyoruz. Burası Filistin toprağıdır.”

Ayrıca Hizbullah’ın Lübnan hükümetinin ilişkileri normalleştirme veya İsrailli düşmanla işbirliği yapma girişimlerine karşı olduğunu ifade etti.

Hizbullah lideri, Tel Aviv ile ilişkilerin normalleştirilmesinin temel amacının Filistin halkını hüsrana uğratmak ve sonunda haklarından vazgeçmelerini sağlamak olduğunu kaydetti.

Ayrıca Hizbullah’ın BAE ve Suudi Arabistan’ın veya başka bir ülkenin iç işlerine karışmadığını ve Lübnan’ın Arap ülkeleriyle diyaloğunda bir sorunu olmadığını ileri sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2022 (4) içerik yüklenmiştir.