HaberlerKuzey Amerika

NATO liderlerinden Nükleer Anlaşmaya destek

NATO üyesi devletlerin liderleri dün (Pazartesi) yaptıkları açıklamada, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasadışı olarak çekilmesinden ve Avrupa ülkelerinin uluslararası anlaşmaya olan bağlılığından bahsetmeksizin , nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasına ilişkin görüşmeleri desteklediler.

İran Genç Muhabirler Kulübü Ajansı’nın bildirdiğine göre, Kuzey Atlantik Örgütü’ne (NATO) üye 30 ülkenin liderleri, nükleer anlaşmayı canlandırmak için Viyana’da devam eden görüşmeleri desteklediklerini belirttiler.

NATO’da bir kopyası yayınlanan bildiride, “Bizler NATO üyeleri olarak, ABD ve İran’ın nükleer anlaşmaya dönmesi için yapılmakta olan müzakereleri destekliyoruz” denildi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden müzakereler yoluyla ülkesinin nükleer anlaşmaya dönmesinin önünü açmayı planladığını iddia ederken Biden yönetimi bu zamana kadar bu konuda olumlu bir adım atmış değil.

Cumartesi günü, ABD yaptırımlarının kaldırılması ve ABD’nin nükleer anlaşmaya olası dönüşü konulu müzakerelerin altıncı turu, Viyana’daki Ortak Komisyon’da yeniden başladı.

Washington, İran’a yönelik yaptırımları ancak iki tarafın nükleer anlaşmaya dönmesi halinde kaldırmaya istekli olduğunu bildirirken, onun bu iddiası, ABD taahhütlerinin bir şekilde İran tarafından doğrulanabilir olması gerektiği dönemde geliyor. İran ABD’nın taahhütlerinin yerine getirilip getirilmediğinin doğrulanması için üç ve altı aylık bir sürenin test edilmesi gerektiğini bildiriyor./

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.