Arabistanİran

Nazal hareketi terör örgütü ile Suud rejimi ilişkilerinin belgeleri yayımlandı

İran İstihbarat Bakanlığı, Nazal hareketi adlı terör örgütü ile Suud rejimi ilişkilerini ortaya koyan ve ele geçirilen belgeleri yayımladı.

Konu hakkında bir bildiri yayımlayan İstihbarat Bakanlığı, Nazal hareketi adlı terör örgütünün elebaşı ve İran’ın güneybatısında 22 Eylül 2018’de düzenlenen terör saldırısının azmettiricisi Ferecullah Çaab yakalandığını duyurdu

İstihbarat Bakanlığı’nın bildirisine göre, söz konusu terör örgütünün elebaşı Çaab son yıllarda Tahran ve Huzistan eyaletinde çok sayıda terör eylemini tasarladığı ve son günlerde de yeni bir terör saldırısı hazırlığında olduğu bir sırada istihbarat birimlerince şom planı etkisiz hale getirildiği anlaşılıyor.

İstihbarat Bakanlığı Nazal hareketi adlı terör örgütü S. Arabistan ve korsan İsrail istihbarat servislerinin doğrudan gözetimi altında bulunduğunu, örgüt elebaşıları haklarında uluslararası tutuklama kararı bulunmasına rağmen İran’da terör eylemlerini Avrupa topraklarından yönettiklerini kaydetti.

Habib Asyud kod adlı Nazal hareketi elebaşı Habib Ferecullah Çaab İran istihbaratı tarafından yakalandıktan sonra yaptığı itirafta ta baştan S. Arabistan istihbaratı ile çalışmaya başladığını ve Suud istihbaratçıları ile birçok oturum düzenlediklerini belirtti.

Nazal hareketi terör çetesi ve diğer bazı terör çeteleri El Ahvaziye adlı terör örgütüne bağlı olarak faaliyet yürütüyor

El Ahvaziye teröristleri 22 Eylül 2018’de Ahvaz kentinde düzenlenen askeri geçit töreni sırasında töreni izlemeye gelen halklın üzerine ateş açarak 25 vatandaşı şehit etti, 60 vatandaşı da yaraladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Kasım 2020 (38) içerik yüklenmiştir.