Lübnan

Nebih Berri ve Hariri, bakanlıkların adil bir şekilde paylaşılmasını kabul etti

Lübnan parlamentosu başkanı Nebih Berri ve geçici başbakan Saad Hariri, bakanlık görevlerinin adil dağılımı konusunda anlaşmaya vardı.

Lübnanlı bir siyasi kaynak, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve geçici Başbakan Saad el-Hariri’nin, Lübnan hükümetinin kurulmasını görüşmek üzere Çarşamba günü bir araya geldiğini ve görüşmenin olumlu geçtiğini, görüşmede tarafların, 24 bakandan oluşan bir hükümet kurmak için bakanlık görevlerinin partiler arasında adil bir şekilde dağıtılması konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri Pazartesi günü yaptığı konuşmada, hükümetin kurulmasından başka hiçbir şeyin ülkeyi eski durumuna getirip istikrara kavuşturamayacağını vurguladı.

Saad el-Hariri geçen Ekim ayında Lübnan’da yeni bir kabineyi kurmak üzere atanmış ancak bu zamana kadar hükümeti kuramamıştır ve bu belirsizlik ciddi sorunlar içindeki Lübnan halkının yaşam şartlarını daha da zorlaştırmaktadır.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, ülkede hükümet kurulamaması halinde Lübnan’ın Titanik Gemisi gibi batacağını söylemişti./

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.