Amerika

Ned Price: ” Kimi yaptırımlar ve Viyana müzakereleri arasında bir ilişki söz konusu değildir”

Amerika dışişleri bakanlığı sözcüsü Edward Ned Price şöyle bir açıklamada bulundu: “Üç eski İranlı hükümet yetkilisine yönelik yaptırımların kaldırılması ile BERCAM nükleer anlaşmasının kaderini belirlemek için Viyana’da devam eden müzakereler arasında hiçbir bağlantı yoktur. ”

CNN’e göre, Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Bu süreç, ABD Hazine Bakanlığı’nın düzenli olarak gözden geçirdiği yaptırımlar ve idari prosedürler ilkelerine uygun rutin ve teknik bir prosedürdür ve gerekli adımlar sayılır. ” açıklamasında bulundu.

Viyana görüşmelerine atıfta bulunan Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Price, önceki müzakerelerde kaydedilen ilerlemeye rağmen, zorlukların devam ettiğini ve önemli sorunların iki taraf arasında ihtilaflara neden olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı, üç eski İranlı hükümet yetkilisine ve daha önce İran petrokimya ürünlerinin satın alınması, aktarılması ve satılması, devredilmesi veya pazarlanmasıyla ilgili iki şirkete yaptırım uyguladı” ifadelerine yer verdi.

Washington hükümeti, Viyana görüşmeleri aracılığı ile ABD’nin BERCAM nükleer anlaşmasına dönmesinin önünü açmayı planladığını iddia ediyor. Ancak Washington şimdiye kadar anlaşmaya dönmek için gerekli adımları atmayı reddetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.