Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Nekbe Günü’nde Gazze’de milyonluk yürüyüş düzenlendi

Filistin topraklarının işgal edildiği Nekbe Günü’nün 71. yılında Gazze sınırında milyonluk yürüyüş düzenlendi. İşgal rejimi yine Filistinliler’e saldırdı. Onlarca Filistinli yaralandı.Filistin topraklarında İsrail işgal devletinin kuruluşunun ilan edilmesi sebebiyle Nekbe yani Büyük Felaket olarak adlandırılan olayın 71. yıldönümü münasebetiyle bugün (15 Mayıs Çarşamba) Gazze’de Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü programı çerçevesinde bir milyonluk yürüyüş düzenlendi. Okullar, üniversiteler ve Gazze’nin muhtelif noktalarındaki kamu merkezleri Nekbe Günü dolaysıyla tatil oldu. Devlet organları da Gazze halkıyla birlikte milyonluk yürüyüşe katıldılar. Gazze’nin etrafına yığılan işgal güçleri göstericilere yönelik saldırı düzenlediler. Saldırılarda onlarca Filistinli’nin yaralandığı bildirildi.Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberlere göre şu ana kadar toplam 30 kişi işgal güçlerinin attığı mermilerle yaralanırken, onlarca kişi de atılan gaz bombalarından etkilendi. 

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Abdullatif El-Kanu’ yaptığı yazılı açıklamada, Filistin halkının Nekbe’nin 71. yıldönümünde geri dönüş hakkını teyit ve haklı Filistin davasını tasfiye için oynanan tüm oyunları ret amacıyla birlik ve dayanışma örneği ortaya koyacağını dile getirdi.

Filistinlilerin milyonluk yürüyüş hazırlıklarını takip amacıyla işgal rejimi de Gazze’nin üzerinde insansız hava araçları uçurmaya ve Gazze çevresine asker yağdı.

Başa dön tuşu
Kapalı