İran

Nemeki: İran dünyada aşı üreten ana eksenlerden olacaktır

İran İslam Cumhuriyeti sağlık bakanı bu ülke gençlerinin iradesi ile İran’ın dünyada korona aşısı üreticilerinden biri haline geleceğini söyledi.

Said Nemeki dün bayrak ulusal kutlamaları ve İran’ın en yüksek bayrağını Tahran Kitap Parkında 250 metre yükseklikte göndere çekme töreninde yaptığı konuşmada, bu ülke tarihinin İslam’dan önce ve sonra ve inkılaptan sonra olmak üzere 3 döneme bölündüğünü, söz konusu 2 kesiti gözardı ederek 3. Bölümden ayırmanın doğru olmadığını söyledi.
Nemeki İran’ın, İran kültürüne dayanarak hala kendi dilini ve Nevruz bayramını tıpkı kurban ve Ramazan bayramları gibi koruduğunu belirtti.

Sağlık bakanı ülkenin tarihi kesitlerinden birinin, ülkede istiklal ve bağımsızlığı kayda geçiren12 Ferverdin olduğunu, getirisinin ise özgüven ve kendine dayanmak olduğunu hatırlattı.

Said Nemeki inkılaptan önce kadınlar ve çocukların doğum sırasındaki kayıpların en az günümüzün 10 katı olduğunu, günümüzde ülkenin en uzak bölgesindeki evlerde sağlık ve hijyenin bulunduğunu belirtti.

Sağlık bakanı şöyle dedi:
Bugün korona şartlarında tıbbi bakımımız, hastalara hastanede tıbbi bakım sağlayacak şekildedir. Maskeler alanında ithalatçı rolünden üretici ve ihracatçı rolüne geçtik.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.