Filistinİşgalci İsrail RejimiÜrdün

Netanyahu kabinesinin ırkçılığı ve Ürdün hükümetinin öfkesi

Netanyahu’nun başında bulunduğu en radikal bakanlar kabinesinin yeni girişimi Ürdün hükümetini öfkelendirdi.

Netanyahu’nun kurduğu bakanlar kurulunu izlediği ırkçı ve aşırı siyasetleri şimdiye kadar iç ve bölgesel olmak üzere iki boyutta çok ağır bedelleri olmuştur.

İç boyutta Siyonist İsrail rejiminde Binyamin Netanyahu kabinesinin ırkçı eylemleri, işgal altındaki topraklarda bir çok çatışmaya yol açtı öyle ki, Siyonist rejimin eski ve şimdiki yetkilileri defalarca çökme tehlikesi konusunda uyarıda bulundular.

Bu arada, üst üste 11. haftadır, Binyamin Netanyahu’nun kabinesine karşı yüz binlerce kişinin katıldığı ve kabinenin düşmesini haykıran halk gösterileri düzenleniyor.

Bölgesel düzeyde, Binyamin Netanyahu kabinesinin özellikle Filistinlilere yönelik aşırıcılığı ve ırkçılığı, Filistinliler ile Kudüs’ün işgal rejimi arasında yoğun çatışmalara neden oldu. Bu çatışmalarda Siyonistlerin Filistinlilere yönelik şiddeti çok yüksek seviyede, öyle ki Netanyahu kabinesinin çalışmaya başladığından bu yana aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 90’dan fazla Filistinli şehit oldu ve yüzlercesi de yaralandı. Aynı zamanda Filistin ile Siyonist rejim arasında savaş çıkma ihtimali de var.

Şimdi Netanyahu kabinesinin yeni ırkçı söylem ve davranışlarında bu rejimin maliye bakanı Ürdün’e karşı toprak iddiasında bulundu. Geçtiğimiz günlerde haber çevreleri, Siyonist rejimin Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in elinde, Ürdün ve işgal altındaki Filistin topraklarının bazı bölgelerinin işgal edilen topraklara ilhak edildiğine dair bir harita olduğunu bildirmişti.

Siyonist rejimin Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in bu yaklaşım her şeyden çok Siyonist rejimin Ürdün dahil Arap ülkelerine yönelik işgalci yaklaşımını ifade etmektedir. Siyonist rejimin varlığı işgale dayanmaktadır. Bu rejim başta Filistin olmak üzere Arap ülkeleri topraklarını işgal ederek kurulmuştur. Ayrıca Kudüs’ün işgalci rejimi hep Ürdün, Mısır, Lübnan, Suriye gibi ülkelerin topraklarına göz dikmekte. Şimdi ise Ürdün topraklarına yönelik bu işgalci yaklaşım, Ürdün hükümetinin öfkesini neden oldu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen El Safadi, Siyonist rejimin maliye bakanının elindeki haritaya karşılık olarak yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “İsrail işgali, şerlerin temelidir ve bölge, ancak bu işgal sona erdiğinde istikrara kavuşacaktır.”

Siyonist rejimin Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in bu hareketi Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen El Safadi’nin tepkisiyle karşılansa da bu hareketi en çok Ürdün hükümetinin Siyonist rejime yaklaşımındaki hatasını göstermektedir. Ürdün hükümetinin bakış açısı, Siyonist rejimle müzakere ve uzlaşma yoluyla bu rejimle ilişkilerdeki gerilimi azaltabileceği ve çıkarlarını güvence altına alabileceği yönündedir.

Siyonist rejimin Maliye Bakanı’nın açıklamaları Ürdün’ün yaklaşımının aksine olduğu anlaşılıyor. Irkçı rejim yetkililerinin bu açıklamaları, müzakere ve uzlaşmanın Siyonist rejimin Ürdün dahil Arap coğrafyasına yönelik işgalci yaklaşımını sona erdirmeyeceğini gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Temmuz 2024 (81) içerik yüklenmiştir.