İşgalci İsrail RejimiFilistin

Netanyahu yeni kabineyi tehdit etti

Korsan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 12 yıllık iktidarına son vermesi beklenen değişim kabinesinin kurulmasına gösterdiği tepkide, koalisyonda yer alan siyasi partileri tehdit etti.

Siyonist parlamentonun oturumunun başında konuşan Netanyahu, kurulacak yeni koalisyon kabinesini demokrasi tarihinin en büyük seçim hilesi niteledi.

Yeni koalisyon yönetimini tehdit eden siyonist Başbakan Netanyahu, kendisi ve Likud partisinde müttefikleri bu sahtekar kabinenin kurulmasına karşı olduklarını, kurulduğu takdirde de hızla bu kabineyi devireceklerini, zira solcu mahiyeti olan bu kabine teröre destek temeline dayandığını ve İsrail için bir tehdit olduğunu ileri sürdü.

Netanyahu ayrıca, Neftali Bennett kendisinin yerine Başbakan olduğu takdirde de Amerika’nın İran ile nükleer anlaşmasını kabul etmesi ve yerleşke inşaatının durdurulması yönünde uygulayacağı baskılara karşı direnmeyeceğini belirterek şöyle ekledi:

Solcu bir kabine Gazze Şeridi’nden gelen tehlikelere veya uluslararası ceza mahkemesinin İsrail karşıtı kararlarına karşı koyamadığı gibi, İran’ın nükleer silah elde etmesini de engelleyemez.

Netanyahu sağcı partilerden onun tutumunu doğrulamalarını ve yeni kabineye olumsuz oy vermelerini istedi.

Korsan İsrail’de geçen Perşembe günü Yeş Atid partisi lideri Yair Lapid siyonist rejim Cumhurbaşkanı Rivlin’e yazdığı mektupta, yeni kabineyi kurmak üzere diğer siyasi partilerle anlaşmaya vardığını duyurdu.

Lapid Rivlin’e yaptığı mektupta, koalisyon kabinesini Yamina, İşçi, Arap ortak listesi, mavi beyaz, İsrail Bitona, Yeni Umut ve Mertes’ten oluşan yedi siyasi parti ile kurduğunu belirtti.

Bu anlaşmada başbakanlık görevi de dönemsel olarak el değiştiriyor. Buna göre ilkin Yamina partisi lideri Neftali Bennett iki yıl süre ile ve Eylül 2023’e kadar bu rejimin Başbakanı olacak ve Eylül 2023’ten Kasım 2025’e kadar da Lapid bu görevi devralacak.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.