Afrika

Nijerya hükümetinden Şeyh Zakzakiye tedavi için şartlı tahliye

Nijerya hükümetinin yeni kararında Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşinin tedavisi için şartlı olarak Hindistan’a gönderileceği belirtildi.

Cevan haber ajansının bugünkü haberinde, Kaduna eyaleti güvenlikten sorumlu yetkili Samuel Aruvan yaptığı açıklamada, bu eyalet hükümetinin, Kaduna Yüksek Mahkemesinin Zakzaki’nin Hindistan’a gönderilmesi yönündeki kararına itiraz edeceklerini belirtti.

Nijeryalı yetkili açıklamasında, Zakzaki’nin Hindistan hastanesindeki randevu tarihinin Nijerya Dışişleri Bakanlığının şartlarından olduğunu, ayrıca, Şeyh Zakzaki ve eşinin Hindistan’a intikal ettirilmeleri yönündeki iznin verilmesi için iki muteber kefilin de şartlar dahilinde olduğunu belirtti.

Öte yandan Şeyh Zakzaki ve eşinin hastaneye intikali sırasında Nijerya güvenlik güçlerinin de onlara refakat edeceği gelen haberler arasında.

Bilindiği gibi Nijerya İslami Hareket lideri Şeyh İbrahim Zakzaki 2015’te evinde Nijerya ordusunun saldırısına uğramış eşiyle birlikte hapse atılmış, eşi ve kendisi başta olmak üzere binlerce taraftarı yaralanmış ve yüzlercesi de şehit olmuştur.

Nijerya halkı defalarca düzenledikleri protesto gösterilerinde Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istediler.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.