Afrika

Nijerya islami Hareket Lideri Aleyhindeki Komplolar

Nijerya hükümetinin Müslümanlara karşı sabotajlarının devamında, Nijerya güvenlik güçleri ülkenin İslami Hareketi liderini bilinmeyen bir mekana götürdü.

Nijerya İslami Hareket Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşi 12 Ağustos tarihinde tedavi görmek için Hindistan’a gönderildi. Ancak Şeyh Zakzaki ve eşinin tedavi sürecinden memnuniyetsizliği, güvenlik kısıtlamaları ve de güvenilir doktorların ve sağlık kadrosunun olmamasından dolayı Zakzaki ailesi 15 Ağustos günü Hindistan’dan Nijerya’nın başkenti Abuja’ya döndü.
Nijerya İslami Hareketi bildirisine göre ülkenin güvenlik güçleri saatlerce bekleyişte olan medya organlarına Şeyh Zakzaki’ye erişim izni vermeden o ve eşini Abuja havaalanına varır varmaz bilinmeyen bir mekana götürdü.
Nijerya Müslümanları yıllardır hükümet tarafından ve güvenlik güçlerince baskı altında olsalar da son yıllarda özellikle de Şeyh Zakzaki’nin güvenlik güçlerinin 2015’te vahşi saldırısı ve baskınında tutuklanması ile Müslümanlara yönelik baskılar da iyice artmış ve zirveye ulaşmıştır. Öyle ki olayın ardından her türlü toplanma, Nijerya güvenlik güçlerinin sert müdahaleleri ve bastırmaları ile karşı karşıya kalmıştır.
Nijerya İslami Hareketi liderine uygulanan baskı da Müslümanlara yönelik baskının önemli bir parçası sayılır. Bu tür girişimler Müslümanların elini iyice daraltmıştır. Nijerya Müslümanları aleyhindeki hasmane ve şiddet dolu girişimlerin artması özellikle de Şeyh Zakzaki’ye yönelik zalimce baskılar, bu ülkenin siyasi ve toplumsal gelişmeler gidişatının böyle siyasetlerin uygulanmasının Amerika, Suudi Arabistan ve Siyonist Rejim’in Nijerya hükümetindeki nüfuzundan kaynaklandığını gösterdiği bir sırada gerçekleştirilmektedir.
Son yıllarda Suudi Arabistan ve Siyonist Rejim’in bölgesel başarısızlıkları Afrika ülkelerine nüfuz etmenin Riyad ve Tel Aviv için önem kazanmasına neden olmuştur. Bu çerçevede Nijerya, Afrika kıtasının en zengin ve en kalabalık ülkelerinden biri olarak Riyad ve Tel Aviv’in hedefine yerleşmiştir.
Bu yüzden İsrail ve Suudi Arabistan mali ve silah destekleri ile Nijerya’daki nüfuzlarını arttırıp özellikle de bu ülkenin üst düzey makamları ve güvenlik güçlerini Müslümanlar ile mücadele sürecindeki siyasetlerinde yanlarına almaya çalışıyorlar.
Nijerya Üniversitesi hocası Yahya Nahiroha bu konu hakkında şöyle diyor: “Vahabilik, Nijerya’da Şiilere karşı olan baskının asıl nedenidir. Suudiler Nijerya hükümetinden Şiiliğin yayılmasını engellemelerini istemiştir. Çünkü Nijerya’da Şiilik kadar hiçbir hareket halka dayalı değildir. Hükümet de bu konudan dolayı kaygı duyup korkular içerisindedir. ”
Müslümanlardan ve Nijerya İslami Hareketi liderinin popülerliğinden duyulan kaygılar, Nijerya hükümetinin şimdi de her zamandan daha fazla Şeyh Zakzaki’yi fiziksel ve siyasal olarak silme girişimlerinde bulunmasına neden olmuştur. Öyle ki Nijerya hükümetinin engellemeleri ve Hindistan hükümetine baskılarından aylar sonra, Müslümanların çabalarının ile gerçekleşen Şeyh Zakzaki’nin tedavi ziyareti yarım kalarak sona erdi.
Şimdi de Nijerya İslami Hareketi lideri’nin Abuja’ya döner dönmez bilinmeyen bir mekana götürülmesi, onun sağlık durumunun iyi olmadığı bir sırada gerçekleşmektedir.
Nijerya İslami Hareketi ise bu alanda yaptığı açıklamalarda, Nijerya hükümetinin her yola baş vurarak Şeyh Zakzaki’yi öldürmek ve onun hareketini yok etmek istediğini bildiriyor. Bu harekete göre Nijerya hükümeti böylece Batı emperyalizmine Afrika’ya yönelik sultasını yeniden kurması için kapıları açmak istiyor.
Daha önce ise güvenlik kaynakları Nijerya Federal Hükümetinin Zakzaki aleyhinde yeni ithamlarda bulunacağını bildirmişlerdi.
Müslümanların Zakzaki’nin tedavisi ve onun başka bir ülkeye gönderilmesi için çabalarının devam etmesine rağmen görünen o ki Nijerya hükümeti uluslararası kurallar ve insan hakları ilkelerine aldırmadan Nijerya İslami Hareketi lideri ile mücadeleyi ve bu hareketi ve liderini siyaset arenasından silmek istediğini devam ettireceğini gösteriyor. Ancak Nijerya hükümeti, Zakzaki’yi silmekle bile bu ülkede İslami ve özgürlükçü hareketleri bastıramayacağı ve silemeyeceğinin farkında değildir.
Nijeryalı talebelerden Şeyh Abdullah Zangu bu hususta şöyle diyor: ” Şeyh Zakzaki’nin bakışı Nijerya siyasetçilerine yönelik büyük bir tehdit sayılıyor. Çünkü bu siyasetçiler artık Müslümanlar karşısında direnemeyeceklerini anladılar. Direniş göstererek Nijerya’da zafere ulaşacağımızdan eminiz.”/

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.