HaberlerAfrikaDünya

Nijerya savcılığının Şeyh Zakzaki aleyhinde yeni suçlamaları

Nijerya Cadona eyalet savcılığı, Nijerya İslam Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılması üzerinden kısa bir süre geçerken, onun aleyhinde yeni suçlamalarda bulundu.

Cadona mahkemesi geçen çarşamba günü Şeyh Zakzaki ve eşi hakkında tahliye kararı verirken, kamu düzenini bozmak ve yasadışı eylemlere katılma gibi haklarındaki 8 suçlamalardan beraat ettirdi. Böyle Şeyh Zakzaki ve eşi 6 yıl tutukluluğun ardından serbest kaldılar. 
Ancak Cadona eyaleti başsavcısı Dari Bayero, Şeyh İbrahim Zakzaki serbest bırakılması üzerinden sadece iki gün geçerken hakkında yeni suçlamalarda bulundu.
Savcılık, Şeyh Zakzaki’yi terör ve ülkeye ihanet suçları işlediğini ileri sürdü. Cadona Federal yüksek mahkemesi hali hazırda tatilde olduğu için savcılık dosyayı Eylül ayında ele alacaktır.
Anlaşılan Cadona savcılığı, Şeyh İbrahim Zakzaki’yi yıldırmak ve Nijerya’ya geri dönmesini önlemek amacıyla onun aleyhinde bu suçlamalarda bulundu. 
İranpress haber ajansının Nijerya’daki muhabirinin bildirdiğine göre, Şeyh Zakzaki, Cadona yüksek mahkemesinin kararıyla serbest bırakıldıktan sonra, tedavi için yurtdışına gitti. Tıp uzmanları, daha önce Şeyh Zakzaki’nin tedavisinin yurtdışında mümkün olduğunu bildirmişti.
Nijerya İslam Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşi, 2015 yılında Zaria cinayetinden sonra tutuklandı ve 6 seneyi hapiste geçirdi. Hatırlanacağı üzere Nijerya İslam Hareketi Lideri Şeyh Zakzaki 13 aralık 2015’de Sahibez-Zaman Hüseyniyesi’nde tutuklandı. Hüseyni matem gruplarına askerler tarafından barbarca düzenlenen baskın sonucu aralarında Şeyh Zakzaki’nin evlatlarının da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin kanı akıtıldı.  Saldırı sırasında Şeyh Zakzaki ağır şekilde yaralandı ve gözlerinden birini kaybetti. Olayın ardından Şeyh Zakzaki hapishanede çok kötü şartlarda tutuldu ve sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleşti. 
Nijerya yönetimi, Şeyh Zakzaki’yi ağır şartlar altında tutmak ve  baskı yaparak, kendisinden itiraf almaya çalıştı, ancak Şeyh Zakzaki tüm baskı ve işkencelere karşı geri adım atmayarak,  hakkındaki temelsiz suçlamaları kabul etmedi, böylece yüksek mahkeme onu aklama zorunda kaldı.
Cadona eyalet savcılığı tarafından ileri sürülen suçlamalar, 2019 yılında İslam Hareketi’nin faaliyetlerini yasaklayan Nijerya yönetiminin gelinen aşamada Şeyh Zakzaki’yi yeniden tutuklamaya ve yargılamaya, böylece bu hareketin her türlü faaliyet imkanını ortadan kaldırmaya çalıştığını gösteriyor.
Buna ilaveten ABD, Suudi Arabistan ve İsrail rejiminin Nijerya yönetimine Şeyh Zakzaki liderliğindeki Şiilerin faaliyetlerini önlemek için durmadan yaptığı baskısını da unutmamak gerek. Suudi Arabistan rejimi, Vahhabilik misyoneri ve Şiilerin açık düşmanı olarak, muhtelif yöntemlerle Nijerya’da Şiiliğin yayılmasına engel olmaya çalışmakta.
 Siyaset uzmanlarından Abayomi Azikiwe bu bağlamda yaptığı değerlendirmede, Suudi Arabistan’ın Nijerya yönetimi üzerindeki ağır etkinliğine işaretle, Nijerya İslam Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’ye yönelik saldırı ve taraftarlarının kıyımdan geçirilmesinin Suudi Arabistan’ın talimatıyla gerçekleştiğini bildirdi.
Korsan İsrail rejimi de Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya’da kendi etkisini arttırmak için her daim çalışmakta. Bunun için işgal rejimi, Nijerya’da Şiiliğin yayılmasını kendi hedeflerine ters düştüğünü bilmekte. Suudi Arabistan ve korsan rejim İsrail, Şeyh Zakzaki ve eşinin yargılanması sırasında onların hüküm giymeleri için ellerinden geleni yaptılar. Ancak Şeyh Zakzaki gösterdiği eşsiz direnişi ile kendine yönelik tüm komploları boşa çıkarmış oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.