Afrika

Nijerya’da Şeyh Zakzaki’nin davasının ertelenmesi

Nijeryalı Müslümanlar, Nijerya İslami Hareketi genel sekreteri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılması için ısrarlı oldukları halde, Nijerya mahkemesi bir kez daha Nijerya İslami Hareketi liderinin davasını 28 Temmuz’a erteledi. Bu doğrultuda Kaduna Yüksek Mahkemesi, bu eylemin gerekçesinin bu dava hakkında karar vermek olduğunu ve dosyayı sözlü mahkemeden sonra göndermemek olduğunu belirtti.

Kaduna mahkemesi Şeyh Zakzaki’nin duruşmasını ertelerken, Şeyh Zakzaki’nin danışmanı daha önce Şeyh’in davasını mahkemeye sunmuş ve Kaduna mahkeme heyetinden bu konuda gerekli kararları vermelerini istemiştir.

13 Aralık 2015’te Nijerya’nın Zaria şehrinde bir Hüseyniye’ye düzenlenen baskın sırasında tutuklanan Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşi, yaklaşık altı yıldır cezaevindeyken Kaduna mahkemesi onları yargılamaktan ve hüküm giymekten bile men etti. ve seferinde çeşitli bahanelerle duruşmayı erteledi.

Bu durum, Şeyh Zakzaki’nin fiziksel durumunun iyi olmadığı ve uygun tedavi ve tıbbi bakımlara ihtiyacı olduğu döneme denk gelmektedir. Özellikle Kovid-19 hastalığının patlak vermesiyle hapishane ortamı daha da kötüleşti ve Nijerya İslami Hareket ofisinden yetkililer Şeyh Zakzaki’nin kötüleşen durumu konusunda defalarca uyarıda bulundular. Ancak Nijeryalı yetkililer sadece karantina koşullarına uymamakla kalmadı, son zamanlarda bazı kaynaklar cezaevi yetkililerinin Şeyh Zakzaki’nin bulunduğu koğuşta Kovid-19 hastalığı olan bir kişiyi tutmaya çalıştığını belirtti, Bu karar tutukluların şiddetli muhalefeti sonucu iptal edildi.

Nijeryalı Müslümanlar üzerindeki baskı, özellikle Şeyh Zakzaki’nin tutuklanmasından bu yana arttı. Dini faaliyetlerin ve Tasua ve Aşure gibi dini merasimlerin hükümet tarafından yasaklanması ve Müslümanların her türlü toplantılarının baskı altına alınması bu kısıtlamalardan sadece bir kaçıdır.

Aslında, Nijerya hükümeti yıllardır Müslümanların Nijerya’nın çeşitli sosyal ve politik alanlarındaki varlığını azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya çalıştı.

Nijerya hükümetinin ülkenin Müslümanlarına yönelik politikalarının yoğunlaşmasının kökeni, uluslararası arenada ve doğal kaynaklarda ve ülkenin pozisyonundaki siyasi değişikliklere kadar uzanabilir.

Aslında Nijerya, zengin petrol ve gaz kaynakları ve çok büyük nüfusu ile Afrika’nın en önemli ülkelerinden biridir. Böylece son yıllarda Suudi Arabistan ve Siyonist rejimin bölgedeki politikalarının başarısızlığa uğramasının ardından, başta Afrika olmak üzere uzak ülkelere sızmayı düşünmüşler ve bu konuda Nijerya makamlarını etkileyerek Nijerya’yı politikalarına uygun hale getirmeye çalışmışlar. Şeyh Zakzaki’nin avukatı İshak Adam Vakil şöyle diyor: Amerika, İsrail ve Suudi Arabistan, Nijerya Devlet Başkanı Bohari’yi ülkenin Şii liderine suikast yapması için görevlendirdi ve Suudi Arabistan, Abuja yetkililerine milyonlarca dolar ödedi.

Şeyh İbrahim Zakzaki’nin temsilcisi Şeyh Adam Ahmed, Siyonist rejimin Abuja yetkilileri tarafından Nijeryalı Şiilere baskı yapılmasında rol oynadığının yanı sıra Şeyh Zakzaki’nin yargılanmasına müdahale ederek süreci uzattığına dair haberlere atıfta bulunarak şöyle dedi: Siyonist rejimin Nijerya hükümetine baskısı ve mahkeme sürecine müdahalesinin yanısıra, Suud rejimi ve ABD de Şeyh Zakzaki ve eşinin yargılanmasına taş atıyor.

Ancak bu ülkenin Müslümanları kendi idealleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmekte ve Nijerya hükümeti kendilerini ne kadar görmezden gelirse ve zulmederse de yollarına devam edeceklerini ve pes etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Oysa Nijerya hükümeti, Şeyh Zakzaki’nin rolünü küçümsemek ve Müslümanlara teslim olmaya baskı yapmak amacıyla davasını ertelemeye devam ediyor.

Nijerya Üniversitesi profesörlerinden olan Ömer Zeki şöyle diyor: ” Nijerya hükümeti, Suudi Arabistan’dan Şiilerle savaşmak ve Şeyh Zakzaki’nin bu ülke halkı üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak için bir görevde bulunuyor ve bu önemli Nijeryalı şahsiyet hakkında haber yaymaktan bile korkuyorlar.”

Zakzaki’nin davasının ertelenmesi Müslümanları bir kez daha öfkelendirse de, Şeyh Zakzaki’nin davasının peşine düşmeye ve serbest bırakılması için çalışmaya devam ediyorlar. Görünen o ki, Şeyh Zakzaki’ye ve Nijerya Müslümanlarına yönelik bu tür düşmanca politikaların devam etmesi, onları yalnızlaştırıp sessiz kalmaya zorlamakla kalmıyor, aynı zamanda Nijerya Müslümanları arasında zulme karşı mücadele kararlılığını daha da ciddileştiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.