Afrika

Nijerya’da yatılı okuldan altı kız ve iki personel kaçırıldı

Nijerya polisi, silahlı kişilerin Kaduna şehrinin güneyinde bulunan yatılı okuldan altı kız öğrenci iki personelin kaçırıldığını söyledi.

Polis sözcüsüne göre, silahlı adamlar, kuzey Nijerya’daki bir yatılı okuldan altı kız çocuğunu ve iki personeli kaçırdılar .

Okul, Kaduna şehrinin Doğu Bypass kasabasına arabayla 20 dakika uzaklıktadır.

Yakubu Sabo, silahlı adamların Perşembe günü Kaduna şehrinin güneyindeki uzak bir bölgedeki karma bir yatılı okul olan Engravers College’a girdiğini söyledi.

Sabo, “kolejdeki iki personeli ve altı kız öğrenciyi bilinmeyen bir yere götürdüler” dedi.

Adını açıklamayan bir tanık, silahlı kişilerin binaya girdiklerini gördüğünü söyledi. “Bazıları mısır tarlasından geldi ve öğretmenlerin kaldığı yere gitti. Çalışanların bir kısmını, çevredeki çalılardaki ağaçlık bölgeye götürdüler. Öğrenciler, bazı silahlı adamlar gidip yatakhanelerine zorla girmeye çalışıncaya kadar neler olduğunu bilmiyordu ve kızları götürmeden önce rastgele seçmeye başladılar ”dedi.

Operasyonun yaklaşık 30 dakika sürdüğünü ve geri kalan çocukların çığlık atıp yardım çağırdığını söyledi.

Dailytrust muhabiri, okulun büyük bir çalılık içinde bulunduğunu ve etrafta az sayıda evin bulunduğu köyde neredeyse tek başına durduğunu söyledi. Ofis, pansiyon ve derslik olarak kullanılan binaların bulunduğu çok büyük bir okul. Okulun güney ucunda, yaklaşık altı metre yüksekliğinde bir çit varken, kuzey kesiminde, jeneratör binasından başlayarak, çit üzerindeki çalışma tamamlanmadığı için açıktı. Ayrıca okulun yanını kaplayan büyük bir mısır çiftliği var ve onu bu açıdan görmeyi zorlaştırıyor.

John adını taşıyan ticari bir motosiklet sürücüsü, güvenlik konusunda endişeleri nedeniyle bölgeye aşina olanların günün belirli saatlerinde kullanacağı yolları seçmek zorunda olduklarını söyledi. “Akşam olduğunda, güvenlik sorunlarından dolayı bu yolların çoğundan geçmiyoruz” dedi.

El Cezire’ye telefonla yaptığı açıklamada, “Kaduna eyalet polisi emri, bu suçun faillerini takip etmek, mağdurları kurtarmak ve suçluları yakalamak amacıyla operasyon başlattı ve bölgeye güvenlik güçlerini gönderdi. Operasyon halen devam ediyor” dedi.

Okuldaki bir yetkili AFP haber ajansına kaçırılma olayını doğruladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.