HaberlerAvrupaİranOrtadoğu

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı bugün Viyana’da düzenlenecek

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu’nun İran delegasyonlarının ve 4+1’in katılımıyla yapılacak toplantısı bugün öğleden sonra Viyana’da gerçekleşecek.

Fars Haber Ajansı’na göre, toplantı İran ve 4+1 grubu (Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere) ve Avrupa Birliği temsilcisinin katılımıyla Grand Hotel Viyanada yapılacak.

İran heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi başkanlık edecek ve oturumun başkanlığını ise Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora uhdesinde bulunduracak.

Bu arada Nükleer Anlaşma görüşmelerindeki Rus heyetinin başkanı, İran nükleer anlaşmasının yeniden canlandırılması için Viyana görüşmelerinde çok ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Mikhail Ulyanov Salı günü tweetinde, “Ancak sorunlar çözülmemiş durumda ve müzakerecilerin Nükleer Anlaşmayı yeniden canlandırma konulu bir anlaşmayı tamamlamak için daha fazla zamana ve çabaya ihtiyaçları var.” demişti.

Nükleer Anlaşma’ya üye ülkelerin üst düzey diplomatları, ABD yaptırımlarının kaldırılması ve İran nükleer anlaşmasının yeniden canlandırılması için geçtiğimiz haftalarda Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelmişlerdi.

Ortak Komisyon’un son toplantısında müzakere ve istişarelerin yoğun ve daha hızlı devam etmesi kararlaştırıldı. Amerikan sabotajı nedeniyle görüşmeler henüz sonuçlanmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (28) içerik yüklenmiştir.