Amerikaİran

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı Viyana’da başladı

İran ile 4+1 Grubu heyetleri ve AB Temsilcisi’nin katılımıyla Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı Viyana’da başladı.

İran ve 4+1 Grubu dışişleri bakan yardımcıları ve genel direktörleri ve AB temsilcilerinin katılımıyla Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı Viyana kentinde yeniden başladı.

AB Dış Politika Yüksek Temsilci Yardımcısı Enrique Mora, İran ile 4+1 Grubu toplantısına başkanlık yapmakta.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Seyyid Abbas Irakçi, Petrol Bakanlığı, Atom Enerji Kurumu ve Merkez Bankası’ndan temsilcilerin yer aldığı İran heyetine başkanlık etmekte.

Toplantı başlamadan önce açıklama yapan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi, İran’ın yıpratıcı ve zaman alıcı müzakere istemediğini söyledi.

Irakçi yaptığı açıklamada son iki gün içinde sıkı şekilde diğer heyetlerle müzakereler yapıldığını belirterek, ‘’ Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) Ortak Komisyonu toplantısı bugün yine başlayacaktır ve umarım çalışma grupları zamanında toplanır ve süreç başlar. ‘’ dedi.

Irakçi, ‘’ Daha önce de söylediğimiz gibi yıpratıcı ve zaman alıcı müzakere peşinde değiliz ve sadece müzakere etmek için müzakere etmiyoruz, bunu açık şekilde bugün söyleyeceğiz ve bu yolda hareket edeceğiz. ‘’ dedi.

Irakçi, ‘’ Eğer beklediğimiz gibi müzakereler yapıcı olarak devam ederse doğal olarak devam edecek yoksa ona karşı çıkacağız. ‘’ ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.