Dünyaİran

Nükleer Anlaşma üyeleri ve ABD, İran olmaksızın oturum düzenlediler

AB, 4+1 grubu ve Amerika’nın göstermelik iyi niyetli girişimlerinin aksine sözkonusu ülkeler, nükleer anlaşmanın yeniden ihyasında yıkıcı çalışmalarını sürdürmekteler.

İran’ın katılımı olmadan gerçekleşen toplantıya katılanlar, görüşmelerin son durumunu ele aldılar.

Rusya’nın baş müzakerecisi Mikhail Ulyanov toplantıdan önce gazetecilere verdiği demeçte, ”Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırılması için çeşitli düzeylerde ve biçimlerde çok sayıda resmi ve gayri resmi toplantıyı içeren bir süreç olduğunun farkında olmalısınız. Bu toplantılar birbirini tamamlayıcı nitelikte olup, çalışmaların ilerlemesini sağlamaktadır.” dedi.

Rus diplomat, son görüşmelerin en büyük başarısının Viyana görüşmelerinin devam etmesi ve normal diplomatik rutine geri dönülmesi olduğunu belirterek, ”İran’ın yeni fikirler sunma hakkına sahip olduğunu ve bunları değerlendirmekle yükümlü olduğumuzu da bilmeliyiz.” dedi.

Ulyanov, bazı iddiaların aksine görüşmelerin kesilmediğini ve devam ettiğini söyledi.

Bu dönem görüşmelerde metinler üzerindeki çalışmalar, çalışma gruplarıyla sınırlı değil ve taraflar yaptırımların kaldırılması ve nükleer alanlarında farklı format ve seviyelerde çalışıyor. Nükleer Sorunlar Çalışma Grubu toplantısına ek olarak, yaptırımların kaldırılmasına odaklanan çeşitli formatlarda çok sayıda yoğun toplantı yapıldı.

Yine Pazar günü, 4+1 grubu, Avrupa Birliği ve İran’dan uzmanların katılımıyla iki yeni müzakere çerçevesinde Yürütme Tedbirleri Çalışma Grubu adlı üçüncü bir uzman toplantısı gerçekleştirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.