Dünya

Omicron Virüsü, OPEC Zirvesini Erteledi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Omicron türünün yayılmasını araştırmak için önümüzdeki günlerde iki teknik toplantıyı erteledi.

“OPEC Plus” ittifakı ülkeleri, Corona virüsün yeni bir varyantının ortaya çıkmasına ek olarak, ABD Başkanı Joe Biden’in stratejik rezervden çekilme kararının şiddetlendirdiği zorlukların ortasında önümüzdeki Perşembe günü bir toplantı yapacak. İttifak, ocak ayı için üretim seviyelerine ilişkin kararını duyurmak için toplantısını sanal olarak yapacak.

Petrol piyasaları uzmanlarından Julian Lee, Pazar günü “Bloomberg” haber ajansı tarafından yayınlanan bir analizde, son olayların, üretimdeki aylık artışın 400.000 varilin askıya alınması olasılığını ortaya koymaya başladığını söyledi.

OPEC analistleri, petrol piyasasındaki durumun, gelecek yılın ilk çeyreğinde cari açıktan devasa bir fazlaya dönüşeceğine inanıyor. Bu arada şimdi de Corona virüsünün yeni bir varyantının ortaya çıkması piyasaların korkularını artırdı. Cuma günü petrol fiyatlarındaki düşüş, tatil sezonunun yaklaştığı bir dönemde yeni bir uçuş kapatma dalgası ve uçuş iptalleri korkusunu yansıttı.

Julian Lee, yeni bir türün ortaya çıkmasının, üreticilerin Ocak ayındaki üretim artışını onaylama konusundaki isteksizlik şansını artıracağını kaydetti, ancak birçok ülkenin stratejik yayınlarını koordine etmesi nedeniyle kararın karmaşık olduğuna dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.