Avrupaİran

OPEC Plus, İran petrolünün dünya pazarlarına dönüşüne dikkat çekti

Rusya Başbakan Yardımcısı, OPEC Plus üye devletlerinin İran’ın dünya petrol pazarına döndürme ihtimalini düşündüklerini söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada, İran petrolünün dünya petrol piyasasına dönebilme ihtimalinin olduğunu belirterek, “Şu anda bu konuya dikkat ediyoruz ve böyle bir olasılık var.” dedi.

“İran’ın petrol ihracatını canlandırma potansiyeli var” ve  “İran’a karşı yaptırımların ayrımcı olduğunu her zaman ifade ettik.” diyen Rusya Başbakan Yardımcısı şöyle dedi:  “İran geniş bir petrol üretim kapasitesine sahip ve bu ülkedeki petrol üretim hacmi göz önüne alındığında gerçeklere dikkat etmeliyiz.”

Rus yetkili, açıklamasında ayrıca “İran, OPEC ve OPEC Plus üyesidir ve bu ülkeyle birlikte, küresel petrol piyasasında üretim ve arz dengesini korumayı düşüneceğiz.” dedi. 

Novak, bu faktörün (İran’ın muazzam petrol ihracatının) etkisinin hesaplamalarda dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Bu arada İran Nükleer Anlaşma konusunda tarafların anlaşmaya bağlı kalmaları halinde ve yaptırımların kaldırılması durumunda tekrar petrol üretimini artırmaya hazırlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.