AsyaAvrupaİran

Ortak Komisyon Toplantısına İlişkin AB Bildirisi

Avrupa Birliği (AB) yayınladığı bildiride, Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısının İran Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Bakan Yardımcıları ve Siyasi Direktörleri ve 4+1 grubu düzeyinde Perşembe günü Viyana’da yapılacağını duyurdu.

Çarşamba günü, bir kopyası AB web sitesinde yayınlanan bir bildiride, toplantının başkanlığını AB Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora ile İran, Fransa, Almanya, İngiltere, Çin ve İngiltere temsilcilerinin yapacağı bildirildi.

Bildiride, katılımcıların ABD’nin nükleer anlaşmaya muhtemel bir dönüşünü incelemeye devam edecekleri ve anlaşmanın tam ve etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayacakları belirtildi.

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu’nun 18. tur toplantıları 2 Nisan’dan itibaren İran’ın siyasi milletvekilleri ve 4+1 ülkelerinin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi. 2 Nisan toplantısında ülke temsilcileri görüşmelere bizzat Viyana’da devam etme kararı aldı.

Şu anda, yaptırımların kaldırılması ve nükleer tedbirlerle ilgili iki çalışma grubu paralel olarak birlikte çalışıyor. Cuma günkü toplantıda, delegelerin 15 Nisan Perşembe günü Viyana’da başkentlerine dönüp görüşmelere devam etmelerine karar verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.