İranUzakdoğu

Ovci: İran, Japonya’nın ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanmasında önemli bir rol oynayabilir

İran petrol bakanı, bakanlığın Japon şirketleriyle işbirliği yapmaya tamamen hazır olduğunu duyurdu ve İran’ın Japonya’nın ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanmasında önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, dün (Çarşamba) Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi ile Tokyo’da yaptığı görüşmede, Japon şirketlerinin İran’da çok iyi bilindiğini ve İran halkının Japonlara özel saygı duyduğunu söyledi.

İran petrol bakanı, Japonya’nın ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanmasında İran’ın önemli bir rol oynayabileceğini belirterek, ”ABD’nin tek taraflı ve acımasız yaptırımlarının yol açtığı eşi benzeri görülmemiş düşüş ve ticari ve ekonomik işbirliğinin düşük seviyesi iki ülkeye yakışmıyor.” dedi.

13’üncü hükümette yerli ve yabancı şirketlerle 100 milyar dolarlık sözleşme ve mutabakat zaptı imzalandığına değinen Ovci, İran Petrol Bakanlığı’nın anlaşmayı geciktirmediğini ve yabancı taraflarla ilk müzakerelere başladığını ve bunun iyi bir ilerleme kaydettiğini belirtti.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi de, iki ülke ile İran’ın yüksek kültür tarihi ve medeniyeti arasındaki iyi ilişkilere dikkat çekerek, İran’ın bölgede ve dünyada önemli bir ülke olduğunu, Japonya’nın İran ile ilişkileri güçlendirmek istediğini söyledi.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı, ülkenin Azadegan Meydanı kalkınma projesinden çekilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Japon hükümetinin Nükleer Anlaşma’yı her zaman desteklediğini ve müzakerelerin bir an önce sona ermesini umduğunu söyledi. Japon bakan, Japonya’nın, özellikle petrol ve gaz sektöründe İran ile işbirliği yapabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.