İran

Ovci: İran petrol ürünlerinin ihracatı önümüzdeki iki hafta içinde başlayacak

İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, petrol ürünlerinin yurt içi ihtiyaçlar karşılandıktan sonra satılması görüşmesinde, ihracat planlarının olduğunu ve bu çalışmaların önümüzdeki iki hafta içinde başlayacağını belirterek, önümüzdeki 4 ila 5 yıl içinde rafinerilerde günlük kapasitenin artırılacağını duyurdu.

Cevad Ovci dün (Salı) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Petrol satışı konusunda herkesin yardımıyla durum eskisinden çok daha iyi ve bu alanda yerli ve yabancı güç kullanılarak iyi çalışmalar yapıldı.”

İran Petrol Bakanı ayrıca şöyle dedi: “Petrol takası ve özellikle hükümette çeşitli projelere yatırım yapmak amacıyla petrol takası konusunda iyi çalışmalar yapıldı.”

Ovci, “Yurtiçi ihtiyacı karşıladıktan sonra akaryakıt ürünlerini satma tartışmasında ihracat konusunu gündeme aldık ve önümüzdeki iki haftadan itibaren ihracatımız başlayacak” dedi.

İran petrol bakanı, “Petrol ve gaz türevlerinde yatırım yapma ve üretimi sürdürmenin yanı sıra enerji tüketimini ve fueloil ve gaz yağı tedarikini optimize etme planlarımız var” dedi.

İran Petrol Bakanı, “Petrol Bakanlığı’nın planları ve 13. hükümetin eylemleriyle önümüzdeki 4-5 yıl içinde günde 1,4 milyon tona ulaşacak olan ülkedeki rafineri kapasitesini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.