HaberlerDünyaOrtadoğuYemen

Oxfam: Yemen’de Kovid-19’un görülmesi ülkeye yıkıcı bir darbedir

İngiltere merkezli insani yardım kuruluşu Oxfam, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Yemen’de görülmesini “yıkıcı bir darbe” olarak tanımladı.

Oxfam Yemen Müdürü Muhsin Sıddıki, yaptığı yazılı açıklamada, “Beş yıl süren çatışmaların ardından ve kötü sağlık sorunlarından muzdarip Yemen’deki ilk Kovid-19 vakasının teyit edilmesi ülkede yıkıcı bir darbedir.” ifadelerine yer verdi.

Yemen’de 17 milyondan fazla insanın temiz suya ulaşamadığını vurgulayan Sıddıki, şunları kaydetti: “Yemen’de yerlerinden edilmiş insanlar, çadır ve kamplarda yaşayan milyonlarca kişi için sosyal izolasyon ve Kovid-19’a karşı alınması gereken hijyen ve tedbirlerin gerçekleşmesi çok zor. Ülkeye gelen birçok yardım malzemesinin azalmasıyla birlikte salgının yayılması uçurumun kenarında yaşayan milyonlarca insan için bir felaket.”

Yemen’deki sağlık merkezlerinin sadece yarısının tam kapasitede çalıştığını ve ülkede önemli miktarda tıbbi personel, ilaç ve ekipman eksikliğinin bulunduğunu vurgulayan Sıddiki, ülkeye insani yardımların güvenli bir şekilde ulaşması için çatışan tüm tarafların en kısa zamanda ateşkesi kabul etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki saldırgan ve işgalci koalisyon güçleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Yemen’de 9 Nisan’dan itibaren 2 haftalık tek taraflı ateşkes ilan etmişti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Mart 2015’ten bu yana Yemen’deki saldırılarında en az 16 bin sivil ölürken onbinlercesi yaralandı, milyonlarcası da evinden barkından oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.