Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Özgürlüğüne kavuşan Hamas liderlerinden Hasan Yusuf’tan ilk açıklama

aklaşık 9 aydan fazla süredir işgal rejiminin zindanlarında esir tutulan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) kurucu üyelerinden Hasan Yusuf, bugün (8 Temmuz Perşembe) sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Bunun üzerine Hamas hareketi, tüm bölge halkını, aylar süren hapis hayatı sonrası işgal zindanlarından kurtulan Şeyh Yusuf’u karşılama törenine iştirak etmeye davet etti.

Tahliyenin akabinde yaptığı ilk açıklamada Hamaslı lider, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları başta olmak üzere direniş gruplarının, Gazze Şeridi’ne barbar saldırılar düzenleyen İsrail’e karşı Kudüs Kılıcı Operasyonu kapsamında elde ettiği tartışmasız zaferi kutladı.

Filistin direnişinin, işgal rejimini ateşkes ilan etme çaresizliğine mahkûm ettiğini aktaran Yusuf, “Filistin halkı, canımız pahasına koruduğumuz İslami kutsallarımızı özellikle de Mescidi Aksa’yı korumak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırdır. İşgal yönetimi, halkımızın direniş sahasında yeni bir başlangıç yaptığını, Kudüs’ü ve Mescidi Aksa’yı asla unutmayacağını iyice idrak etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Bir zamanlar eli kanlı terör devleti İsrail’in, istediğini yaptığını ve kimsenin sesini çıkaramadığını hatırlatan Hasan Yusuf, ama artık Filistin halkı ne derse öyle olacağının ve İsrail’in işgal ve Yahudileştirme girişimlerine izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Açıklamasında Hamas kurucularından Hasan Yusuf, Filistinli esirlerin yüzleştiği sıkıntılara değinerek, “Cezaevleri yönetimleri, esirlere karşı çok acımasız ve bir o kadar ağır politikalar izliyor. Cezaevi bölümlerine yönelik sistematik baskınlar ve aramalar yapılıyor. Bazen bir bölümdeki tüm esirler farklı bir cezaevine naklediliyor. İşgal makamları, ruh hallerini bozmak ve kendilerini istikrarsız bir duruma sokmak için mahkumları cezaevinden cezaevine taşıyor.” dedi.

İsrail işgal yönetimi, 20 Ekim 2020 tarihinde Hamas liderlerinden ve Filistin Meclisi’nin üyelerinden olan 65 yaşındaki Milletvekili Hasan Yusuf hakkında idari hapis cezası kararı verdi. Yusuf, Ekim ayının başından beri hapishanede tutuluyordu.

Hasan Yusuf, bundan önce de yine idari hapis uygulamasıyla 15 ay hapiste tutulduktan sonra işgal yönetimi tarafından geçtiğimiz yıl temmuz ayında serbest bırakılmıştı.

Hasan Yusuf işgal rejiminin zindanlarında çoğu idari hapis uygulamasıyla olmak üzere 21 yıl geçirdi. 1992’de Lübnan’ın güneyindeki Mercu’z-Zuhur’a sürgün edilen 415 Filistinlinin arasında yer almıştı.

Filistin resmi verilerine göre, İsrail zindanlarında 500’e yakını idari tutuklu ve yaklaşık 220’si çocuk olmak üzere 5 binden fazla Filistinli bulunuyor.

Siyonist İsrail zindanlarındaki Filistinli esirler, kronik hastalık ve yaşlılık gibi sıkıntıların yanı sıra, işgal rejiminin uygulamaları sebebiyle kötü sağlık koşullarıyla boğuşuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.