Asyaİran

Pakistan, Afganistan’da barışı sağlamak için İran’la işbirliğine vurgu yaptı

Pakistan Dışişleri Bakanı İran İslam Cumhuriyeti ziyareti arifesinde, Tahran’ın Afganistan’da barışa yardım etmekteki rolünü vurgulayarak, ”Pakistan, İran ile işbirliğinde kararlı” dedi.

Şah Mahmud Kureyşi, BAE’ye yapacağı ziyaretin kulisinde yaptığı açıklamada, İran ziyaretinin Afganistan’daki gelişmeleri ele almak için çok önemli olduğunu söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyeti’ni Pakistan’ın kardeş ülkesi ve bölgenin önemli bir oyuncusu olarak nitelendirerek, “Tahran’ın Afganistan konusundaki tutumunun farkındayız ve bu konuda Tahran’la işbirliğinde kararlıyız” dedi.

Şah Mahmud Kureyşi, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in İmran Han hükümetinin başlangıcından bu yana Pakistan’a yaptığı dört resmi ziyarete atıfta bulunurken, ”Afganistan’ın komşusu olarak İran, bu ülkedeki krizin çözülmesine yardımcı olma konusunda isteklidir” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı’nın İran’ın da aralarında bulunduğu dört ülkeye gerçekleştireceği bölge ziyareti dün ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve Afgan barış sürecini ilerletmek için uzlaşma gündemiyle başladı.
Pakistan dışişleri bakanının Ebu Dabi’den sonra sırasıyla Tahran, Doha ve Ankara’ya seyahat etmesi planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.