Haberler

Pakistan Cumhurbaşkanı İran’a teşekkür etti

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alevi İslamabad’a her daim önemli bölgesel ve uluslararası meselelerde verdiği desteklerinden dolayı İran’a teşekkür etti.

Pakistan’da Tahriki İnsaf partisinin kurduğu hükümetin dördüncü yılına girmesi dolayısıyla bu ülkenin milli ve senato meclislerinin ortak oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Alevi, İran İslam Cumhuriyeti Türkiye, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Çin’le birlikte her daim en zorlu zamanlarda Pakistan’ın yanında yer alan kardeş ülkeler olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin desteklerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Alevi, Tahriki İnsaf partisinin kurduğu hükûmet son bir kaç yılda sürekli sorunların çözümü için komşu ve bölge ülkelerinin işbirliği yapmalarına vurgu yaptığını ve bu ilkeyi iç ve dış politikalarını belirlemekte göz önünde bulundurduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Alevi ayrıca, hali hazırda Afganistan’ın içinde bulunduğu durum bölgenin en önemli meselesi olduğunu belirterek, uluslararası camia bir an önce Afgan halkına yardım ulaştırmaya başlaması ve bu insanları içinde bulundukları umutsuzluk şartlarında yalnız bırakmamaları gerektiğini, aksi takdirde insani kriz kaçınılmaz olacağını ifade etti.

Pakistan Cumhurbaşkanı Alevi konuşmasının sonunda, bölgenin kalkınması ve toplu refahı için daimi barış ve istikrar şart olduğunu belirterek, İslamabad yönetimi bölgenin jeo ekonomisine özel özen gösterdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.