Haberler

Pakistan deniz görev grubu komutanı İranlı komutanla görüştü

İran’a gelen Pakistan deniz görev grubu komutanı Amiral Han Mahmut Asıf Benderabbas limanında Güney donanması 1.bölge komutanı Amiral Cafer Tezekkür’le görüştü.

Görüşmede Amiral Tezekkür Pakistanlı komutanı ve beraberindeki heyeti ağırladığı görüşmede, İran ve Pakistan deniz kuvvetleri arasında karşılıklı teamüllerin amacı iki ülke arasında askeri ilişkileri takviye etmek ve deniz tatbikatları ile iki tarafın benimsediği yöntemleri geliştirmek olduğunu belirtti.

Amiral Tezekkür, iki ülke arasında denizle ilgili çeşitli düzeylerle işbirliği ortak hedeflerin gerçekleşmesine hizmet edeceğini ve sonuçta iki ülkenin deniz kuvvetlerinin egemenlik alanlarında deniz ticareti ve nakliyatının güvence altına alınmasında azim ve iradelerini sergileyeceğini vurguladı.

Amiral Tezekkür deniz operasyonlarında ortak dil ve kültür geliştirmek, bu tür ziyaretlerin diğer meziyetleri olduğunu belirterek, ortak oturumlar ve bilgi alış verişi stratejik Hürmüz boğazı ve Hint okyanusunun kuzeyinde barış ve güvenliğin sağlanmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Görüşmede Pakistanlı komutan Amiral Han Mahmut Asıf da İran’a yaptıkları ziyaretler iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin daha da derinleşmesine vesile olduğunu ve deneyimlerin paylaşılmasına katkı sağladığını belirtti.

Amiral Asıf ayrıca Fars körfezi gibi dünyanın en önemli uluslararası deniz yolunda güvenliğin sağlanması hem İran ve hem Pakistan için önem arz ettiğini, Pakistan için İran ile ilişkilerini geliştirmek de önemli olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Temmuz 2021 (27) içerik yüklenmiştir.