AsyaİranTürkiye

Pakistan, İran ve Türkiye arasındaki ilk yük treni İran’a girdi

İran’ın Pakistan sınırında yer alan Sistan ve Beluçistan eyaletinin merkezi Zahidan kentine Pakistan’dan demiryolu yoluyla gelen ilk Pakistan-İran -Türkiye yük treni giriş yaptı.

“ITI Koridor Treni” (İslamabad-Tahran-İstanbul) olarak adlandırılan bu tren, Pakistanlı üst düzey yetkililer ve İran büyükelçilerinin huzurunda düzenlenen açılış töreniyle 21 Aralık’ta İslamabad’dan ilk seferine çıkmıştı. Zahidan tren istasyonuna doğru hareketine başladı ve dün İran’a giriş yaptı.

İran’ın Resan Reyl Pars Şirketi Genel Müdürü Emin Berhurdari, bu başarıyla ilgili olarak ITI transit treninin Zahidan istasyonuna gelmesinin ardından yüklenen malların Pakistan araçlarından Avrupa’ya aktarılacağını belirterek’Ardından Zahedan’dan İran ile Türkiye arasındaki demiryolu sınır yoluna doğru ayrılacak ve son durağı olan Ankara’ya ulaşacaktır’diye belirtti..

Projenin tamamlanması İran, Türkiye ve Pakistan’daki demiryolu ağları arasındaki koordinasyonla ve üç ülkenin büyükelçiliklerinin yanı sıra Tahran’daki Ekonomik İşbirliği Örgütü (EİT) Genel Sekreterliği ofisinin işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

2.570 km’si İran’da, 2.000 km’si Türkiye’de ve yaklaşık 1.900 km’si Pakistan’da olmak üzere toplam 6.500 km uzunluğundaki ECO demiryolu hattının uzunluğu da ekonomik sayılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.