pakistanİran

Pakistan savunma bakanının İran ile ilişkilerinin önemini vurgulaması

Pakistan Savunma Bakanı, İran’ın İslamabat büyükelçisi ile yaptığı görüşmede, ülkesi için İran ile askeri ve güvenlik ilişkilerinin önemini vurguladı.

Pakistan savunma bakanı Hace Muhammed Asıf İran İslam cumhuriyetinin İslamabat büyükelçisi Seyyid Muhammed Ali hüseyni ile görüşmede İran ile ikili işbirliklerin gelişme sürecinden emin olduğunu belirterek, tahrana resmi ziyarette bulunarak İranlı yetkililer ile bir araya gelmek için askeri ve güvenlik alanlarında ortak diplomasinin önemine vurgu yaptı.
Taraflar, Pakistan deniz güvenliği ajansı ve İran sınır güçleri arasında bir mutabakat zaptının imzalanmasının hızlandırılmasını kabul ederek, ikili askeri ve güvenlik işbirliğinin gelişmesini istediler.
İran’ın İslamabat büyükelçisi ve Pakistan savunma bakanı ayrıca ortak sınırda ticaretin yasallaştırılması ve kaçakçılığın önlenmesinin altını önemle çizdiler.
Pakistan savunma bakanının İran ile askeri ve güvenlik işbirliğinin önemini vurgulaması, iktidardaki Müslim Lig-Navaz Partisi’nin ikili ilişkilerin çeşitli boyutlarda geliştirilmesine yönelik düşünceleri bağlamında değerlendirmek gerekir.
Pakistan’ın terörizm ve uyuşturucu madde gini çeşitli alanlarda yaşadığı sorunlar ve tehditlerin geniş yelpazesi, bu ülkeyi bazı tehlikelerle karşı karşıya getirdi ve buda ülkenin milli egemenliği ve güvenliğini yoğun bir şekilde olumsuz yönde etkiledi.
Afganistan’dan Pakistan’a uyuşturucu maddenin kaçak yollarla yoğun şekilde aktarılması ve teröristlerin hiçbir engele takılmadan iki ülkenin ortak sınırındaki trafiği, pakistan’ın en büyük güvenlik sorunudur ve İslamabat ile Kabil arasında bazen gerginliklere sebep oluyor.
Tabii Pakistan’ın Afganistan ile komşuluğundan dolayı yaşadığı zorlukların İran için de benzer sorunlar yaşattığını belirtmek gerekir. Ortak sınırlardaki güvensizlik ve organize suç örgütlerinin uyuşturucu kaçakçılığı ve Afganistan’dan Pakistan ve İran’a aktarma çabaları, ortak tehditlere karşı mücadelede ikili ve üçlü işbirliği zaruretinin önemini daha da arttırdı.
Pakistan Savunma Bakanı’nın islamabat’ın Tahran ile askeri ve güvenlik işbirliğine yaptığı vurguya ilişkin açıklamaları, iki ülkeyi bu alanda daha fazla etkileşime yönlendiren ortak tehditler dikkate alınarak yapılmıştır.
Tabi ki son yıllarda İran, Pakistan ve Afganistan arasında 3’lü görüşmeler, İran ve Pakistan arasında radikal grupların girişi ve uyuşturucu kaçakçılığını önlemek amacıyla sınırın daha fazla kontrol edilmesi bağlamındaki ikili müzakereler, beklendiği gibi ilerleyemedi ve dolayısı ile benzer bir hedef de gerçekleşmedi.
Duvar inşaatı ve sınırların elektronik kapatılması, Pakistan sınır güçleri ve komşu ülkeleri arasındaki işbirliği gibi ortak sınır planlarına Pakistan’ın fazla ilgi göstermemesi, terörizm ve uyuşturucu maddenin pakistan’ın sürdürülebilir güvenliği için ciddi bir tehdide dönüşmesine sebep olmuştur.
Yaşanan bu şartlarda İran ile ortak sınırların tam olarak kontrol edilememesinin etkileri ve sonuçları, doğu bölgelerindeki sınır şehirleri için de tehlikeler oluşturuyor bu da ticaret ve ekonomik sektörler de dahil olmak üzere diğer boyutlarda ikili ilişkileri etkileyebilir.
Görünen o ki eğer Pakistan İran ile güvenlik ve askeri işbirliği için ciddi irade ve azme sahipse, bölge dışı aktörlerin düşüncelerini dikkate almadan ve ulusla ihtiyaçlara odaklanarak ortak planları yolunda özellikle sınırların güvenliğinin sağlanması için adım atmalı, böylece en azından bu projelerin gerçekleşmesi ile terörizm ve uyuşturucu İran ve Pakistan güvenliğinin ortak tehditleri olarak giderek azalabilirler.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (20) içerik yüklenmiştir.